Հայաստանի կառավարությունը ԻԿԱՕ-ին տեղեկացրել է Կապանի օդակայանի վրա ադրբեջանական կողմից կրակոցներ արձակելու մասին
Հայաստանի կառավարությունը Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը տեղեկացրել է Կապանի օդակայանի վրա Ադրբեջանի կողմից օգոստոսի 18-ին և 19 -ին արձակած կրակոցների մասին, ինչից տուժել էր օդակայանի պատուհաններից մեկն ու տանիքը, հայտնում է «Ազատություն»-ը։
Հայաստանի իշխանությունը ԻԿԱՕ-ից աջակցություն է խնդրել՝ հետագայում նման դեպքերը կանխելու նպատակով, լրատվամիջոցին տեղեկացրել է տարածքային կառավարման նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Հարությունյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Կապան թռիչքից, օդանավակայանում շրջայցից ու կանոնավոր թռիչքներ սկսելու հայտարարությունից ընդամենը ժամեր անց ադրբեջանական կողմից կրակել էին շահագործման պատրաստ օդակայանի ուղղությամբ։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել էր, որ ադրբեջանական կողմից անհայտ անձը ավտոմեքենայով եկել է օդակայանի հարակից տարածք, երեք կրակոց արձակել ու հեռացել, փամփուշտներից երկուսը վնասել են օդանավակայանի պատուհաններից մեկը և տանիքը։

Правительство Армении проинформировало ICAO о стрельбе с азербайджанской стороны по аэропорту Капана
24/08/2023 19:43
Правительство Армении проинформировало Международную организацию гражданской авиации (ICAO) о стрельбе, произведенной Азербайджаном по аэропорту Капана 18-го и 19 августа, в результате которых были повреждены одно из окон и крыша аэропорта, сообщает Радио «Азатутюн».
Правительство Армении попросило поддержки у ICAO, чтобы предотвратить подобные случаи в будущем, в ответ на письменный запрос издания сообщила пресс-секретарь министра территориального управления Сона Арутюнян.
17 августа, всего через несколько часов после прилета премьер-министра Никола Пашиняна в Капан, осмотра аэропорта и объявления о начале регулярных рейсов азербайджанская сторона обстреляла готовый к эксплуатации аэропорт.
Служба национальной безопасности Армении сообщила, что неизвестный с азербайджанской стороны подъехал на автомобиле к территории, прилегающей к аэропорту, произвел три выстрела и уехал, две пули повредили одно из окон и крышу аэропорта.
На следующий день азербайджанская сторона также обстреляла аэропорт, причем это произошло за несколько минут до приземления армянских чиновников