Մենք շատ ամուր հարաբերություններ ունենք, իհարկե, տարածաշրջանային իմաստով խնդիրներ կան. Փաշինյանը՝ Միշուստինին
24/08/2023 16:41
Մենք ունենք շատ ամուր հարաբերություններ, և վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը կշարունակի արդյունավետ լինել, Ծաղկաձորում ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իհարկե, մենք տարածաշրջանային իմաստով շատ խնդրահարույց հարցեր ունենք, և այդ հարցերը միշտ քննարկում ենք մեր ռուս գործընկերների հետ, և վստահ եմ, որ այսօր մենք նույնպես կանդրադառնանք այդ հարցերին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ 2022 թվականի վերջին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 5 միլիարդ դոլար, այս աճը շարունակվում է, և այս տարի այդ մակարդակը հատել է 3 միլիարդ դոլարը։
«Հուսով եմ, որ մինչև տարեվերջ կհաղթահարվի նախորդ տարվա մակարդակը»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել Միշուստինին՝ Վերին Լարսի անցակետում խնդիրները լուծելու համար։
«Դուք խոստացել էիք, որ Վերին Լարսի անցակետում շուտով կբացվեն նոր ուղիներ։ Դա տեղի ունեցավ, և սա շատ կարևոր և նշանակալից իրադարձություն է մեր հարաբերություններում, քանի որ սովորաբար այնտեղ կիլոմետրանոց հերթեր էին գոյանում, և, իհարկե, մենք շնորհակալ ենք ձեզ և մեր վրացի գործընկերներին։ Մենք շատ ուրախ ենք ձեր համագործակցության համար»,- ասաց Փաշինյանը։

У нас очень крепкие отношения, конечно, есть проблемы в региональном смысле – Пашинян Мишустину
У нас очень крепкие и очень сильные отношения, и я уверен, что наше сотрудничество продолжит быть плодотворным, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с главой правительства России Михаилом Мишустиным в Цахкадзоре.
«Конечно, у нас есть очень проблематичные вопросы в региональном смысле, и мы всегда с российскими коллегами обсуждаем эти вопросы, и я уверен, что сегодня мы коснемся этих вопросов тоже», - сказал Пашинян.
Он отметил, что по итогам 2022 года товарооборот Армении и России составил $5 млрд, этот рост продолжается и в текущем году уровень пересек $3 млрд.
«Надеюсь, что по итогам года будет преодолен уровень прошлого года», - сказал Пашинян.
Он поблагодарил Мишустина за решение проблем на КПП «Верхний Ларс».
«Вы обещали, что в скором времени откроются новые полосы на КПП Верхний Ларс. Это произошло и это очень важное и значимое событие в наших отношениях, потому что обычно там появлялись многокилометровые очереди и, кончено, мы благодарны вам и нашим грузинским коллегам. Очень рады по поводу вашего сотрудничества», - сказал Пашинян.