Հայրենազրկման հեղինակը չի կարող բանակցել Արցախի համար. Հովհաննիսյան
«Կառավարության նիստում երեկ հրեշավոր գաղափար է հնչել. «մշակվում են ծրագրեր՝ Լաչինի միջանցքը միակողմանի բացելու վերաբերյալ...»։
Սա հենց այն է, ինչը կոչվում է հայրենազրկում, էթնիկ զտում։
Հարց. որտե՞ղ է մշակվում այդ ծրագիրը։ Ադրբեջանու՞մ։ Բա ո՞նց էիր այդ երկրի կազմում Արցախը ճանաչում։ Չէի՞ր հասկանում, որ ամիսներ հետո սա է լինելու։ Տասնյակ մարդիկ հրապարակայնորեն զգուշացրել են դրա մասին։
Թե՞ այդ ծրագրերը մշակվում են միջնորդ երկրներում, որոնք մի պահից սկսած անընդհատ շեշտում են, որ Ն. Փաշինյանը Արցախը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս։
Հ1 նայող ժողովրդին պարզ պետք է ասել, որ միջազգային բոլոր հեղինակավոր լրատվամիջոցներում և զեկույցներում, նույնիսկ՝ հայամետ, արդեն 7-8 ամիս է՝ հստակ նշվում է, որ Հայաստանը Արցախը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս։
Ու հնարավոր հայրենազրկումը, որի շեմին ենք մենք, սկսվել է հենց այդ բանավոր ճանաչումից հետո։ Ու Արցախի շրջափակումը սկսվել է հենց այդ ճանաչումից հետո։
Իրավիճակը փոխելու մեկ հնարավորություն կա՝ փոխել բանակցությունների բովանդակությունը։ Սա հնարավոր է միայն մեկ դեպքում՝ փոխել բանակցողին։ Երբ ասում են, որ շրջափակման և Արցախի պահպանության բանալին Երևանում է, հենց սա նկատի ունենք։ Փոխել բանակցողին՝ նշանակում է զգուշորեն փոխել բանակցությունների ընթացքը, թույլ չտալ պատերազմ և թույլ չտալ հայրենազրկում»։

Автор лишения Родины не может вести переговоры за Арцах – Ваге Ованнисян
«Вчера на заседании правительства прозвучала чудовищная идея: «Разрабатываются программы по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке...».
Это именно то, что называется лишением Родины, этнической чисткой.
Вопрос: где разрабатывается эта программа? В Азербайджане? А как ты признавал Арцах в составе этой страны? Не понимал, что спустя месяцы произойдет это? Десятки людей публично предупреждали об этом.
Или эти программы разрабатываются в странах-посредниках, которые с какого-то момента постоянно подчеркивают, что Н.Пашинян признал Арцах частью Азербайджана.
Людям, которые смотрят ОТА, нужно сказать четко, что во всех международных авторитетных СМИ и докладах, даже проармянских, уже 7-8 месяцев четко говорится, что Армения признала Арцах частью Азербайджана.
И возможное лишение Родины, на пороге которого мы сейчас находимся, началось именно после этого устного признания. И блокада Арцаха началась сразу после этого признания.
Есть одна возможность изменить ситуацию – изменить содержание переговоров. Это возможно только в одном случае – сменив переговорщика. Когда говорят, что ключ к блокаде и сохранению Арцаха находится в Ереване, имеется в виду именно это. Сменить переговорщика означает осторожно изменить ход переговоров, не допустить войны и лишения Родины».