ՀՀ-ն Ադրբեջանին արդեն 5-րդ անգամ է փոխանցում նույն պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկները. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
25/08/2023 15:52
ՀՀ կողմից Ադրբեջանին փոխանցվածը ոչ թե խաղաղության պայմանագրի նոր նախագիծ է եղել, այլ նոր առաջարկներ՝ բանակցվող պայմանագրի տարբերակի մեջ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմն առաջարկներն ուղարկել է արդեն 5-րդ անգամ։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 24-ին Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը Բաքվին է փոխանցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հայկական նոր առաջարկներ։
Բադալյանը չի մեկնաբանել, թե առաջարկները երբ են ուղարկվել և արդյոք ադրբեջանական կողմից արձագանք եղել է, թե ոչ։

Армения уже в пятый раз передает Азербайджану предложения армянской стороны относительно того же договора – пресс-секретарь МИД
25/08/2023 16:18
То, что Армения передала Азербайджану, – не новый проект мирного договора, а новые предложения в рамках уже обсуждаемого варианта мирного договора. Об этом заявила в беседе с «ФактИнфо» пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, отметив, что армянская сторона уже в пятый раз передает предложения Баку.
Отметим, что 24 августа Пашинян заявил, что Ереван передал Баку новый пакет предложений по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
Бадалян не прокомментировала, когда были отправлены предложения и ответила ли азербайджанская сторона на них или нет.