Եղած պաշարով փորձում ենք ապահովել անհրաժեշտ կալորիաների մինիմալ չափաբաժինը. Ստեփանակերտի մանկապարտեզի տնօրեն
25/08/2023 16:54
Ստեփանակերտի թիվ 2 պետական մանկապարտեզը շրջափակման պայմաններում ունեցած սուղ հնարավորություններով շարունակում է կրթել ու դաստիարակել սաներին։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մանկապարտեզի տնօրեն Ռենա Բարխուդարյանն ասել է, որ հասկանալի պատճառներով մանկապարտեզում երեխաների ճաշացանկը փոփոխության է ենթարկվել, սակայն սննդամթերքի եղած պաշարով փորձում են ապահովել կալորիաների և վիտամինների մինիմալ չափաբաժինը։
««Արցախկաթ» ընկերության գործունեության դադարեցումից հետո կաթնամթերքը ճաշացանկում իսպառ վերացել է։ Մինչ այդ, ամեն օր պարտադիր ստանում էինք կաթ, մածուն, կարագ, պանիր, կաթնաշոռ, ինչը շատ անհրաժեշտ է երեխաների համար։
Մի քանի օր առաջ հացի խնդիր կար, առավոտյան ժամը 08:00-ին ենք իմացել, որ հաց չի մատակարարվելու։ Բայց քանի որ հովհարային անջատումների պայմաններում մեր խոհարարները աշխատանքային ժամից ավելի շուտ են գալիս մանկապարտեզ, որպեսզի հասցնեն պատրաստել օրվա կերակուրը, այդ օրը ամենքս մեր տանը եղած հացից քիչ քանակությամբ բերել և արդեն իսկ պատրաստի ապուրի հետ բաժանել ենք երեխաներին։
Խնդիրն արդեն կարգավորվել է. քաղաքապետարանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել փռերի հետ, և հացն արդեն մատակարարվում է։ Սա էլ մեր խրամատն է, պետք է պայքարենք»,-մանրամասնել է Բարխուդարյանը։
Նա իրազեկել է, որ խաղաղապահ զրակազմից թխվածք են ստացել և ընդգրկել այսօրվա ճաշացանկում. ամենայն հավանականությամբ` մեկ-երկու օր էլ կհերիքի։

Мы стараемся обеспечить минимальное количество необходимых калорий имеющимся запасом – директор детсада Степанакерта
25/08/2023 17:12
Государственный детский сад №2 Степанакерта продолжает обучать и воспитывать воспитанников, имея ограниченные возможности в условиях блокады.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» директор детского сада Рена Бархударян сообщила, что по понятным причинам детское меню в детском саду изменилось, но из имеющегося запаса продуктов стараются обеспечить минимальное количество калорий и витаминов.
«После прекращения деятельности компании «Арцахкат» в меню полностью отсутствуют молочные продукты. До этого каждый день мы получали молоко, кефир, масло, сыр, творог, что очень нужно детям. Несколько дней назад возникла проблема с хлебом, в 08:00 утра мы узнали, что хлеб не будет доставлен. Но поскольку из-за веерных отключений наши повара приходят в детский сад раньше рабочего времени, чтобы приготовить дневной обед, мы все принесли небольшое количество хлеба, который был у нас дома, и раздали его детям вместе с уже приготовленным супом. Проблема уже решена – мэрия договорилась с хлебозаводами, и хлеб уже поставляется. Это тоже наша траншея, нам придется сражаться», - пояснила Рена Бархударян.