Սան-Ստեֆանոյից՝ Ստեփանակերտ. Հայկական չդադարող հարցը՝ Սբ. Ստեփանի անունը կրող երկու քաղաքների միջև․ Միքայել Մինասյան
26/08/2023 12:27
«Հայկական հարցը դիվանագիտության մեջ առաջին անգամ հայտնվեց Սան-Ստեֆանոյի պայմանագրում, և այդ օրվանից, անկախ պատմական կոնկրետ շրջանում ստացած ձևակերպումից՝ Օսմանյան Կայսրությունում քրիստոնյաների հարց, համիդյան ջարդեր, առաջին Ցեղասպանություն, սումգայիթյան ջարդեր, Բաքվի ջարդեր, թե արցախյան պատերազմ, միշտ եղել է նույնը՝ պատմական հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու հայերի իրավունքի հիմնահարցը։ Սան-Ստեֆանոյում ծնված Հայկական հարցը շարունակում է մեզ հետ մնալ մինչ օրս՝ անկախ այն փակելու, մոռանալու և նույնիսկ խմբագրելու պատմական ու ժամանակակից փորձերից։
Հայկական հարցն ինչպես նախկինում, անպես էլ այսօր ունի երկու օբյեկտ-շահառու՝ հայերն ու հայերի թշնամիները։
Մեր թշնամիների համար Հայկական հարցի լուծում է հանդիսանում այն, ինչը պարտադրեցին Ալեքսանդրապոլի  ու Բաթումի պայմանագրով, որը նախատեսում էր 10 հազար քռ. կմ տարածքով Հայաստան,  և որի մասին պատմաբան Լեոն ասում էր` «ապրելու համար փոքր է, որպես գերեզման` մեծ է»: (Հայրենիքը քռ. կիլոմետրերով չափելը ահա այսպիսի պատմական աղետալի նախադեպեր է ունեցել):
Առ այսօր մեր թշնամիների պլաններն ու նպատակները չեն փոխվել։ Նրանց պարտադրանքով՝ 1920թ. Հայաստանի կառավարությունը ստորագրեց Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը և  նույնը փորձում են անել այսօր։
Հայկական հարցի լուծման երկրորդ շահառուն հայերն են։
Հայերը երբեք հաշտ չեն եղել Հայկական հարցի հետ: Անցած 150 տարվա ընթաքում այդպես էլ չի ձևավորվել և չի ձևակերպվել գիտակցում, որ մեր՝ հայերիս, ազգային ինքնության ողնաշարը հենց Հայկական հարցն է։ Հայկական հարցի շուրջ է կառուցված հայ ազգի ինստիտուցիոնալ հիշողությունը, պատմությունն ու  ինքնության ճարտարապետությունը։ Պատմականորեն հայկական քաղաքական ուժերը համախմբվել կամ պառակտվել են Հայկական հարցի շուրջ: Հայկական հարցն է եղել Առաջին Հանրապետության և նույնիսկ Սովետական Հայաստանի փիլիսոփայական հենքը: Հայրենադարձությամբ, Ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցմամբ՝ Սովետական Միությունը ևս ընդունեց, որ  Հայաստանի հիմքը Հայկական հարցն է։ Ավելորդ է ասել, որ Հայկական հարցը նաև Երրորդ Հանրապետության ստեղծման հիմքում է՝  ի դեմս Ղարաբաղի: Հայկական պահանջատիրությունը մինչև օրս դրսևորվում է Հայաստանի զինանշանի վրա: Մեր ամեն ինչն է դրա շուրջ և դրա մասին՝ անկախ այն հանգամանքից ընդունում ենք այս փաստը, թե՝ հերքում։ Եվ մի բան հստակ է. Հայկական հարցի էությունը, պատմությունը կամ սիմվոլները խմբագրելով կամ պիտակավորելով հարցը փակելն անհնար է։ Ասածիս ապացույցը հայերի շուրջ ստեղծված իրականությունն է՝ 1878 թվականին Սան-Ստեֆանոյից մինչև մերօրյա Ստեփանակերտ։
Անցած  150 տարում չեն փոխվել ո՛չ թշնամու պլանները, ո՛չ  էլ Հայկական հարցի էությունը։ Փոխվել է Հայկական հարցի աշխարհագրությունը:
Մեկ ուրիշ կարևոր բան էլ է փոխվել. Հայկական հարցի և հայ լինելու ծանրության տակ ստեղծվել են նոր հայեր, ովքեր միայն ծագումնաբանությամբ են հայ: Այս մարդիկ չունեն ազգային արժանապատվություն, ինքնություն ու հիշողություն: Չունեն իրենց իսկ ընտրությամբ, որովհետև այդպես են որոշել և համարում են, որ  առանց դրանց ապրելը հեշտ է: Ես նրանց կկոչեի «հայախոսներ», որովհետև նրանք հայ են այնքանով, որքանով ընդամենը խոսում են հայերեն:
Նրանք, ովքեր հասկանում են ինչ է Հայկական հարցը և կրում են այդ հարցի էությունը՝ ինստիտուցիոնալ, գենետիկ և հոգևոր մակարդակով, գիտեն պատմություն, եկեղեցու հետևորդ են՝ տրադիցիոն և ոչ, նույնիսկ եթե անհավատ են, բայց արժևորում են պատմությունն ու պատմության մեջ ինստիտուտների դերը, այս բոլոր մարդիկ հայերն են։ Իսկ այս արժեքները հերքողները  «հայախոսներն» են, ովքեր մերժում են, ծաղրում են ազգայինը, հայտարարում են, թե դա ժամանակավրեպ է ու հնաոճ:
«Հայախոսները» թուրք չեն, նրանք ամեն ինչով հայ են՝ լեզվով, խոսքով, դեմքով, ամեն ինչով, բայց էությամբ հակահայ են։  Նրանք Հայկական հարցը մոռանալու կամ թշնամու օգտին լուծելու հետ կապված խնդիր չունեն, որովհետև, ինչպես նշեցի, չունեն ինստիտուցիոնալ, գենետիկ և հոգեևոր կապ հայկականության հետ, նրանք խզել են այդ կապը՝ հրաժարվելով ինքնությունից: «Հայախոսներն» անազգ են, նրանք մտել են մեր մեջ ու ներսից քանդում են երկիրը։
Սան-Ստեֆանոյից մինչև Ստեփանակերտ կա երկու կռիվ. Հայկական հարցը ուժով լուծող թշնամիների կռիվը հայերի դեմ (ի դեպ, թշնամիները  պատմության ընթացքում փոխվում են, բայց նրանց նպատակներն ու թիրախները՝ ոչ):  Եվ երկրորդը, որը ներսից քանդում է Հայաստանն ու հայությանը, հայերի ու «հայախոսների» կռիվն է: Հայերը պայքարում են հայկական ինքնության պահպանման համար, յուրքաչյուրը իր մեթոդներով՝ պատերազմով, խաղաղությամբ, բանակցություններով, իսկ «հայախոսները» կռվում են հայերի դեմ, նրանք չեն համարում, որ սահմաններից դուրս ունեն թշնամի, նրանց թշնամիները երկրի ներսում են: Հայերն անընդհատ կաշկանդվում են հանրայնացնել այս ներքին կռիվը, ինչի արդյունքում «հայախոսներն» այսօր օբյեկտիվորեն շատացել են, կամ առնվազն նրանց ձայնը դարձել է ավելի լսելի։  Եվ մենք պետք է ընդունենք այս փաստը։
Պետք է խոստվանենք, որ Սան-Ստեֆանոյից մինչև Ստեփանակերտ մենք ոչ միայն կորցրել ենք մեր պատմական հողերի մեծ մասը,  կորցրել ենք նաև հայերի մի ստվար զանգվածի ու քանի որ չենք ունեցել խիզախություն հայտարարելու, որ երկրի ներսում էլ կան վատ հայեր, այդ մարդիկ շատացել են ու դարձել են օրակարգ թելադրող։
Այս իրավիճակն ունի մեկ լուծում։ Հայերը պետք է միավորվեն և լռեցնեն «հայախոսներին»:
Պետք է միավորվել՝ անկախ քաղաքական հայացքներից, ճամբարներից, անկախ նրանից նախկինում իրար մասին ինչ ենք ասել, անկախ նրանից առաքելական ենք, թե բողոքական,  սփյուռքի ներկայացուցիչ ենք, հայաստանցի, թե ղարաբաղցի, լիբերալ ենք, թե պահպանողական, «սորոսական» ենք, թե ռուսամետ, եղել եք «խաղաղությո՞ւն, թե՞ պատերազմ» գաղափարախոսության կրողը, թե միայն խաղաղության կամ միայն պատերազմի։ Հայերը պետք է համախմբվեն, սկսեն պաշտապանել հայկական ինքնությունը, որպեսզի կարողանան լուծել Հայկական հարցը։ Հակառակ դեպքում, կհայտնվենք նույն ստատու-քվոյում, ինչ 150  տարի առաջ, որը սկսել է Սան-Ստեֆանոյում և չի ավարտվելու Ստեփանակերտում։ Նույնիսկ չի ավարտվելու Գորիսում, Ջերմուկում ու Շորժայում։ Ստեփանակերտը ընդամենը ժամանակավոր կանգառ է Երևան եկող ճանապարհին։ Սրանք ապագայի հոռետեսական կանխատեսումներ չեն, այլ փաստեր, որոնք, ցավոք, չեն դադարում իրականություն դառնալ՝ անկախ նրանից որքան ուժգին ու մասսայաբար ենք հերքում դրանք:
Լուծումը, իսկապես, մեկն է. պետք է դադարենք կռվել իրար դեմ, պետք է լռեցնենք հայկական ինքնությունը դավաճանածներին՝ բացելով պատուհան Հայկական հարցի դիվանագիտական լուծման համար։

Микаел Минасян: От Сан-Стефано до Степанакерта: извечный Армянский вопрос между двумя городами, носящими имя Св.Степана
26/08/2023 16:55
Бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян написал на своей странице Facebook:
«Армянский вопрос в дипломатии впервые появился в Сан-Стефанском договоре, и с того дня, независимо от полученной в конкретный исторический период формулировки – вопрос христиан в Османской империи, гамидовская резня, первый Геноцид, сумгаитские погромы, погромы в Баку или арцахская война – всегда оставался неизменным: основополагающим вопросом права армян на свободную и безопасную жизнь на своей исторической родине. Рожденный в Сан-Стефано Армянский вопрос продолжает оставаться с нами и по сей день, независимо от исторических и современных попыток закрыть его, предать забвению и даже отредактировать.
Армянский вопрос, как в прошлом, так и сегодня, имеет двух бенефициаров – армяне и враги армян.
Решением Армянского вопроса для наших врагов является то, что они обязали по Александропольскому и Батумскому договору, который предусматривает Армению территорией в 10 тысяч кв. км, и о котором историк Лео говорил: «мала для жизни, но велика для могилы». (Измерение Родины в квадратных километрах уже имело такие катастрофические исторические прецеденты).
До сих пор планы и цели наших врагов не изменились. По их принуждению в 1920 г. правительство Армении подписало Александропольский договор и пытается сделать то же самое сегодня.
Вторым бенефициаром решения Армянского вопроса являются армяне.
Армяне никогда не могли смириться с Армянским вопросом. За прошедшие 150 лет так и не сформировано и сформулировано осознание, что именно Армянский вопрос является стержнем нас – армян и нашей национальной самобытности. Именно вокруг Армянского вопроса выстроена институциональная память армянского народа, его история и архитектура самобытности. Исторически армянские политические силы объединялись либо разобщались вокруг Армянского вопроса. Армянский вопрос был философской основой формирования Первой Республики и даже Советской Армении. Репатриацией, строительством Мемориала памяти жертв Геноцида армян – Советский Союз также признал, что основой Армении является Армянский вопрос. Излишне говорить, что армянский вопрос лежит также в основе создания Третьей республики – в лице Карабаха.
Требования армян – паханджатирутюн до сих пор проявляется на гербе Армении. Все наше – вокруг этого и об этом, независимо от того обстоятельства, признаем мы этот факт или отрицаем. И одно четко: редактируя сущность Армянского вопроса, историю или символы, или вешая ярлыки невозможно закрыть этот вопрос. Доказательством сказанного является сложившаяся вокруг армян реальность – от Сан-Стефано в 1878 году до сегодняшнего Степанакерта.
За прошедшие 150 лет не изменились ни планы врага, ни сущность Армянского вопроса. Изменилась лишь география Армянского вопроса.
Изменилось ещё одна важная вещь: под тяжестью Армянского вопроса и быть армянином сформировались новые армяне, которые являются армянами лишь по происхождению. У этих людей нет национального достоинства, идентичности и памяти. Нет по их собственному выбору, поскольку они сами так решили и считают, что без этого легче жить. Я назвал бы их «армяноговорящими», поскольку они являются армянами постольку, поскольку говорят на армянском.
Те, кто понимает, что такое Армянский вопрос и несет в себе суть этого вопроса на институциональном, генетическом и духовном уровнях, знают историю, являются последователями традиционной церкви и нет, даже, если они неверующие, но ценят историю и роль институтов в истории, все эти люди – армяне. А отрицающие эти ценности – «армяноговорящие», которые отвергают, высмеивают национальное, заявляют, что это анахронично и старомодно.
«Армяноговорящие» – не турки, они армяне во всем: языке, речи, внешности, во всем, но, по сути, являются антиармянами. Им ничего не стоит забыть Армянский вопрос или решить его в пользу врага, поскольку, как я уже отметил, у них нет институциональной, генетической и духовной связи с армянскостью, они нарушили эту связь, отказавшись от идентичности. У «армяноговорящих» нет национальности, они вошли в нашу жизнь и разрушают страну изнутри.
От Сан-Стефано до Степанакерта есть две борьбы: борьба решающих Армянский вопрос силой врагов против армян (кстати, враги меняются на протяжении истории, но их цели и задачи – нет). И вторая, которая изнутри разрушает Армению и армянство – борьба «армяноговорящих» и армян. Армяне борются за сохранение армянской идентичности, каждый своими методами: войной, миром, переговорами, а «армяноговорящие» борются против армян, они не считают, что за пределами страны у них есть враги, их враги внутри страны. Армяне постоянно стесняются афишировать эту внутреннюю борьбу, в результате чего сегодня «армяноговорящих» объективно стало больше, или, как минимум, их голоса больше слышны. И мы должны принять этот факт.
Нужно признаться, что от Сан-Стефана до Степанакерта мы потеряли не только большую часть наших исторических земель, потеряли также большое количество армян, и поскольку у нас не хватило смелости заявить, что плохие армяне есть и внутри страны, этих людей стало больше и они диктуют повестку.
У этой ситуации есть одно решение. Армяне должны объединиться и заставить замолчать «армяноговорящих».
Нужно объединиться, независимо от политических взглядов, лагерей, независимо от того, что мы говорили друг о друге в прошлом, независимо от того, являемся ли мы последователями апостольской церкви или протестантами, представителями Диаспоры, жителями Армении или карабахцами, либералами или консерваторами, «соросовцами», или пророссийскими, были ли носителями идеи «мир или война», или только мира или только войны. Армяне должны объединиться, начать защищать армянскую идентичность, чтобы суметь решить Армянский вопрос. В противном случае, мы окажемся в том же статус-кво, что и 150 лет назад, который начался в Сан-Стефано и не закончится в Степанакерте. Не закончится даже в Горисе, Джермуке и Шорже. Степанакерт – лишь временная остановка на пути к Еревану. Это не пессимистические предсказания будущего, а факты, которые, к сожалению, не перестают становиться реальностью, независимо от того насколько сильно и массово мы их отрицаем.
Решение, действительно, одно: нужно прекратить бороться друг против друга, мы должны заставить замолчать предавших армянскую идентичность, открыв окно для дипломатического решения Армянского вопроса.