Հայաստան տեղափոխվող անձանց Ադրբեջանի կողմից առևանգելը դատապարտելի և անթույլատրելի է․ Անահիտ Մանասյան
28/08/2023 15:25
ՄԻՊ աշխատակազմը հաղորդագրություն է տարածել․
«Ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվող 22-ամյա ուսանողին Լաչինի միջանցքում գտնվող ապօրինի անցակետից Ադրբեջանի կողմից առևանգելու մասին տեղեկություն ստանալուց հետո  ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում դեպքի առնչությամբ սկսվել են ուսումնասիրություններ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն անմիջապես կապ է հաստատել իրավասու մարմինների գործընկերների հետ
Քննարկվել են նաև անցակետում համանման այլ միջադեպերի հետ կապված հարցերը։
Արդյունքները հրատապության կարգով կամփոփվեն և գրություններ կուղարկվեն մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող  միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններին։
Միջազգային դերակատարների, այդ թվում՝ ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ Հայաստան տեղափոխվող անձանց` Ադրբեջանի կողմից առևանգումը դատապարտելի և անթույլատրելի է։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ տվյալ դեպքում գործ ունենք ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների հետ՝ նկատի ունենալով այն, որ չեն պահպանվում մարդու հիմնարար իրավունքներին միջամտության առնչությամբ ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային-իրավական երաշխիքներն ու չափանիշները»։

Похищение Азербайджаном перевозимых из Арцаха в Армению граждан предосудительно и недопустимо – Анаит Аванесян
28/08/2023 17:34
Аппарат Защитника прав человека Армении распространил сообщение:
«После получения информации о похищении Азербайджаном с незаконного КПП в Лачинском коридоре 22-летнего студента, перевозимого в сопровождении российских миротворцев в Армению, в аппарате Защитника прав человека инициировано изучение этого инцидента. Кроме того, правозащитник немедленно связался с коллегами из компетентных органов.
Обсуждены также вопросы, связанные с аналогичными другими инцидентами на пропускном пункте.
Результаты в срочном порядке будут обобщены и направлены письма авторитетным международным организациям по защите прав человека.
Похищение Азербайджаном лиц, которые перевозятся в Армению при посредничестве международных субъектов, включая российских миротворцев, заслуживает осуждения и недопустимо.
Защитник прав человека Армении еще раз подчеркивает, что в данном случае мы имеем дело с грубейшими нарушениями прав человека властями Азербайджана, принимая во внимание, что международно-правовые гарантии и общепризнанные в современном цивилизованном мире стандарты, касающиеся вмешательства в основные права человека, не соблюдаются».