Առանց երաշխիքների առկայության, պետք է դադարեցնել քաղաքացիական անձանց փոխադրումները․ Արցախի ՄԻՊ
Օգոստոսի 28֊ին ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ իրականացվել է Արցախից Հայաստան քաղաքացիական անձանց հերթական տեղափոխումը։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ իրականացվել է 170 անձանց տեղափոխություն։ Այդ մասին նշված է Արցախի ՄԻՊ-ի հայտարարությունում։
«Ժամը 13:00-ի սահմաններում դեպի Հայաստան տեղափոխվող անձինք հասել են Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի կամրջի մոտ, տեղակայված ադրբեջանական անօրինական անցակետ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկատվության համաձայն՝ 2001 թվականի ծնված Ալեն Նելսոնի Սարգսյանն ադրբեջանական սահմանապահ և այլ ծառայությունների ներկայացուցիչների կողմից ուժի և հարկադրանքի կիրառմամբ առևանգվել և տարվել է անհայտ ուղղությամբ։
Բացի դրանից, Արցախից ՀՀ տեղափոխվող անձանցից ևս հինգ հոգու Ադրբեջանի սահմանապահ և այլ ծառայությունների ներկայացուցիչները տարել են անցակետի մոտ տեղադրված հատուկ սենյակ՝ հարցաքննելու։ Հարցաքննության ընթացքում տվել են տարաբնույթ հարցեր՝ սպորտով զբաղվածությունը, ՀՀ գնալու նպատակը, Հայաստանում և Արցախում տնտեսական իրավիճակը և այլն։
Ձեռք բերված տեղեկությունների համաձայն՝ նախօրոք համաձայնեցված ցուցակներում առկա անձանցից ևս երկու հոգի՝ Վահե Հովսեփյանը և Լևոն Գրիգորյանը չեն հատել անօրինական անցակետը, սակայն չի հաջողվում նրանց հետ կապ հաստատել։
Երեք քաղաքացիներն էլ Հայաստանի Հանրապետության ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ են։
Բազմիցս նշել ենք, որ Հակարի կամրջի մոտ տեղակայված անօրինական անցակետը ուղիղ և անհերքելի սպառնալիք է Արցախի քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական գոյության և հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար։ Վագիֆ Խաչատրյանի, Ալեն Սարգսյանի առևանգումն անառարկելիորեն ապացուցում են, որ այսպես կոչված անցակետը վեր է ածվել ադրբեջանական հանցավոր կամայականությունները սպասարկելու գործիքի, որով ադրբեջանցիների կողմից կամայական կերպով առևանգվում և ազատությունից զրկվում են քաղաքացիական անձինք։ Շրջափակման մեջ է պահվում 120 000 բնակչություն՝ զրկված հումանիտար հասանելիությունից և մարդու տարրական իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունից։
Թե՛ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և թե՛ ռուս խաղաղապահների միջազգային իրավական ու քաղաքական երաշխիքները փաստացի բավարար չեն Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանության, այդ թվում ազատ ու անվտանգ տեղաշարժն ապահովելու համար:
Հաշվի առնելով այդ երկու դերակատարների ստանձնած պարտավորությունները՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը պահանջում է նրանցից բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկել ապահովելու Արցախի բնակչության հումանիտար տեղաշարժի անվտանգությունը և առևանգված անձանց անհապաղ վերադարձը։ Առանց նման երաշխիքների առկայության, պետք է դադարեցնել քաղաքացիական անձանց փոխադրումները։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից շարունակվում է փաստերի հավաքագրումը դեպքի առնչությամբ, որի մասին հանդես կգանք հավելյալ հայտարարությամբ, հավաքագրված փաստերը կամփոփվեն և կներկայացվեն մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և միջազգային այլ դերակատարներին»։

Омбудсмен Арцаха требует от МКК и РМК предпринять меры для обеспечения безопасности гуманитарного передвижения арцахцев и немедленного возвращения похищенных лиц
28 августа в сопровождении российского миротворческого контингента была осуществлена очередная перевозка гражданских лиц из Арцаха в Армению. По предварительной информации, в сопровождении миротворческого контингента РФ было перевезено 170 человек. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека Республики Арцах Гегама Степаняна.
«Около 13:00 следующие в Армению лица достигли азербайджанского незаконного КПП, размещенного в Лачинском коридоре – возле моста на реке Хакари.
Согласно полученной офисом Защитника прав человека Арцаха информации, Ален Нельсонович Саркисян (2001 года рождения) с применением силы и принуждения был похищен и увезен в неизвестном направлении представителями азербайджанской пограничной службы и других служб.
Кроме того, представители пограничной и других служб Азербайджана доставили в специальную комнату возле КПП для допроса еще пятерых из перевозимых из Арцаха в Армению. В ходе допроса задавались различного рода вопросы – про занятия спортом, цель поездки в Армению, экономическую ситуацию в Армении и Арцахе и т.д.
Согласно полученным сведениям, еще два человека из ранее согласованных списков – Ваге Овсепян и Левон Григорян – не прошли через незаконный блокпост, но связаться с ними не удалось.
Все трое граждан являются студентами образовательных учреждений Республики Армения.
Мы неоднократно отмечали, что установленный у моста Хакари незаконный КПП является прямой и неоспоримой угрозой физическому существованию и защите фундаментальных прав гражданского населения Арцаха. Похищение Вагифа Хачатряна и Алена Саркисяна неопровержимо доказывает, что так называемый КПП стал инструментом обслуживания азербайджанского преступного произвола, с помощью которого азербайджанцы похищают и лишают свободы гражданских лиц. 120 000 жителей Арцаха продолжают оставаться в блокаде, лишенные гуманитарного доступа и возможности защиты элементарных прав человека.
Международные правовые и политические гарантии как МККК, так и российских миротворцев фактически недостаточны для защиты прав населения Арцаха, в том числе обеспечения свободного и безопасного передвижения.
Принимая во внимание обязательства, взятые на себя этими двумя акторами, Защитник прав человека требует от них предпринять все возможные меры для обеспечения безопасности гуманитарного передвижения арцахцев и немедленного возвращения похищенных лиц. Без наличия таких гарантий перевозки гражданских лиц должны быть прекращены», - отмечается в заявлении.
Офис омбудсмена Арцаха продолжает сбор фактов в связи с инцидентом и выступит с дополнительным заявлением. Собранные факты будут обобщены и отправлены международным организациям по защите прав человека и другим международным субъектам.