Լավ լուրեր ունենք․ Լիխտենշտայնի արքայազնը կգլխավորի դեպի Արցախ մարդասիրական օդային օգնությունը
Մարդասիրական օդային միջանցքի մասին լավ լուրեր ունենք: Այս մասին գրում է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Լիխտենշտայնի արքայազն Միխաելը պատրաստակամություն է հայտնել գլխավորել դեպի շրջափակված Արցախ մարդասիրական օդային օգնությունը և անձամբ գտնվել մարդասիրական օգնություն բերող օդանավի մեջ:
Մարդասիրական ոլորտի մեր գործընկեր շվեյցարական Impact Investing Solutions ընկերությունն իր կայքում արդեն հրապարակել է մամուլի հաղորդագրություն, որում ասվում է. «Լիխտենշտայնի արքայազն Նորին Վսեմություն Միխաելի հետ միասին աշխարհի այլ առաջնորդներ, պետությունների ներկա և նախկին ղեկավարներ ևս պատրաստ են կենսական անհրաժեշտության ապրանքներն օդային կամուրջով հասցնել Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ 120 հազար մարդ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա, արդեն ութ ամսից ավելի է, ինչ զրկված են սննդից ու դեղորայքից»:
Հիշեցնեմ, որ դեռևս դեկտեմբերին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության անդամներն ու միջազգային մարդասիրական հանրության ղեկավարները կոչ էին արել հրատապ մարդասիրական օդային օգնություն կազմակերպել դեպի Արցախ:
Սա շատ վառ օրինակ է, որ միջազգային դերակատարները պատրաստ են իրական աջակցություն տրամադրել, եթե լիովին տեղեկացված լինեն Արցախում տիրող իրավիճակից: Այս իմաստով ակնհայտ է, որ տեղեկատվական ոլորտում մեր ամենօրյա աշխատանքն արդյունավետ է, և մենք բոլորս պետք է ավելի ու ավելի շատ ջանք գործադրենք, որ աշխարհն իսկապես գիտակցի, թե Արցախում հիմա ինչ է կատարվում, և ինչ կարող է անել նրանցից յուրաքանչյուրը: Դրա համար միջազգային լրագրողները պետք է հնարավորություն ունենան գալ և տեղում համոզվել, որ Արցախում ամենաիսկական մարդասիրական ճգնաժամ է և 120 հազար բնակչության ցեղասպանություն»:

Принц Лихтенштейнский выразил готовность возглавить воздушный конвой гуманитарной помощи в блокированный Арцах – Рубен Варданян
28/08/2023 19:15
Хорошие новости по гуманитарному авиакоридору. Об этом сообщил в своем Telegram-канале бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян.
«Принц Михаэль Лихтенштейнский выразил готовность возглавить воздушный конвой гуманитарной помощи в блокированный Арцах и находиться в самолёте, перевозящем гуманитарную помощь.
Наш партнёр в гуманитарной сфере – швейцарская компания Impact Investing Solutions – уже опубликовала на сайте пресс-релиз, в котором говорится: «Вместе с Его Светлостью Принцем Михаэлем Лихтенштейнским и другими мировыми лидерами, нынешними и бывшими руководителями государств, готовы доставить по воздушному мосту товары жизненной необходимости в Нагорный Карабах, где 120 тысяч человек, в том числе 30 тысяч детей уже больше восьми месяцев лишены питания и медикаментов».
Напомню, что с призывом о незамедлительной организации международной гуманитарной авиаперевозки в Арцах ещё в декабре выступили члены гуманитарной инициативы «Аврора» и лидеры международного гуманитарного сообщества.
Это очень яркий пример того, что международные акторы готовы оказать реальную поддержку, если они будут полностью информированы о ситуации в Арцахе. В этом смысле очевидно, что наша повседневная работа в информационном поле эффективна, поэтому мы все должны прилагать все больше и больше усилий, чтобы мир действительно понял, что происходит сейчас в Арцахе и что может сделать каждый из них. Для этого международные журналисты должны иметь возможность приехать и на месте убедиться, что в Арцахе  самая настоящая гуманитарная катастрофа и геноцид 120 тыс. населения.