Երեկ մարտական դիրքում զինծառայողներից մեկը կրակել է համածառայակցի վրա,  ապա ինքնասպանություն գործել․ ՔԿ
28/08/2023 12:12
Երեկ մարտական դիրքում զինծառայողներից մեկը կրակել է համածառայակցի վրա, ապա ինքնասպանություն գործել․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է իրականացվում՝ պարզելու ՀՀ ՊՆ N զորամասի երկու զինծառայողների մահվան հանգամանքները, հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«2023թ. օգոստոսի 27-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը` ժամը 16:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում նույն մարտական դիրքի դիտորդ զինծառայող Ա․ Հ․-ն իրեն ամրակցված «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգից մահացու հրազենային վիրավորում է պատճառել նույն դիրքի ավագ, զինծառայող Ա. Խ.-ին, այնուհետև նույն զենքով իր կզակի շրջանում ինքն իրեն պատճառել է մահացու հրազենային վիրավորում։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Կատարվում է նախաքննություն: Նախնական տվյալներով կատարվածը կապված է միջանձնային, ոչ կանոնագրքային հարաբերությունների հետ։

СК Армении представил обстоятельства смерти военнослужащих
В третьем гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении ведется расследование для установления обстоятельств смерти двух военнослужащих N-ской воинской части Минобороны Армении.
Из Следственного комитета сообщают, что 27 августа 2023 года получено сообщение о том, что в тот же день около 16:00 на боевой позиции военнослужащий этой же боевой позиции А.А. из закрепленного за ним автомата «АК-74» нанес смертельное огнестрельное ранение старшине боевой позиции, военнослужащему А.Х., затем из того же оружия выстрелил себе в подбородок.
По данному факту инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155 и пункту 3 части 2 статьи 522 Уголовного кодекса Армении.
Ведется предварительное следствие. По предварительным данным, произошедшее связано с межличностными, неуставными отношениями.