Վերահաստատում եմ իմ հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը՝ փոխգործակցելու կողմերի հետ և մեկնելու Լեռնային Ղարաբաղ․ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար
28/08/2023 16:37
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով և ապահովել մարդասիրական օգնության արագ և անխոչընդոտ տեղափոխումը Արցախում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ես շարունակում եմ լրջորեն մտահոգված մնալ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի և նրա բնակչության մարդու իրավունքների կապակցությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքով անցնող ճանապարհի արգելափակումից հետո։ Ես վերահաստատում եմ այդ ճանապարհով ազատ տեղաշարժը վերականգնելու իմ նախորդ կոչը»,- նշված է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի հրապարակած հայտարարության մեջ։
Նրա խոսքով՝ իր և բազմաթիվ այլ միջազգային շահագրգիռ կողմերի կոչերին՝ տարածաշրջանում հումանիտար և մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն էլ ավելի է վատթարացել, հատկապես ազդելով առավել խոցելի խմբերի վրա՝ մարդկանց տեղաշարժի, սննդի մատակարարումների և շտապ բժշկական օգնության երկարատև խափանումների պատճառով:
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ), որն այս պահին միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունն է, որը գործում է Լաչինի միջանցքում, նշել է, որ բնակչությունը բախվել է կյանքեր փրկող դեղամիջոցների և առաջին անհրաժեշտության պարագաների պակասի խնդրի հետ:
Համապատասխան շահագրգիռ կողմերը պետք է անհապաղ լուծում գտնեն, որպեսզի խուսափեն տեղի բնակչության առջև ծառացած շատ վտանգավոր իրավիճակի հետագա վատթարացումից և երաշխավորեն անվտանգ ու ազատ անցում նրանց համար, ովքեր մարդասիրական օգնություն են տրամադրում և ապահովում են մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Ինչպես նշված է 2021 թվականի իմ հուշագրում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է ջանքեր գործադրեն հաշտեցման ճանապարհով առաջ շարժվելու և բոլոր մարդկանց համար կայուն խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ։
Ես վերահաստատում եմ իմ հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը՝ փոխգործակցելու բոլոր համապատասխան կողմերի հետ և մեկնելու Լեռնային Ղարաբաղ՝ օգնելու հաղթահարել մարդու իրավունքների ոլորտում առկա մարտահրավերները»,- ասել է Միյատովիչը:

Я подтверждаю свою приверженность и готовность сотрудничать со всеми сторонами и поехать в Нагорный Карабах – Дунья Миятович
28/08/2023 17:01
Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович вновь призвала восстановить свободное передвижение через Лачинский коридор и обеспечить быстрое и беспрепятственное перемещение гуманитарной помощи в Нагорном Карабахе, сообщает 1lurer.am.
«Я по-прежнему серьезно обеспокоена гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе и правами человека его народа после блокады дороги через Лачинский коридор в декабре 2022 года. Я подтверждаю свой предыдущий призыв восстановить свободу передвижения таким образом», - говорится в заявлении, опубликованном комиссаром Совета Европы по правам человека.
По ее словам, после призывов ее и многих других международных заинтересованных сторон гуманитарная ситуация и ситуация с правами человека в регионе еще больше ухудшились, особенно затронув наиболее уязвимые группы населения, из-за длительных перебоев в передвижении людей, поставках продовольствия и экстренной медицинской помощи. .
«Международный комитет Красного Креста (МККК), который в настоящее время является единственной международной гуманитарной организацией, действующей в Лашинском коридоре, отметил, что население сталкивается с нехваткой жизненно важных лекарств и предметов первой необходимости.
Соответствующие заинтересованные стороны должны найти немедленное решение, чтобы избежать дальнейшего ухудшения очень опасной ситуации, в которой находится местное население, и гарантировать безопасный и свободный проход для тех, кто оказывает гуманитарную помощь и обеспечивает защиту прав человека. Как указано в моем меморандуме от 2021 года, Армения и Азербайджан должны приложить усилия, чтобы продвинуться вперед по пути примирения и обеспечить устойчивый мир для всех людей.
Я подтверждаю свою приверженность и готовность сотрудничать со всеми заинтересованными сторонами и поехать в Нагорный Карабах, чтобы помочь преодолеть проблемы в области прав человека», - заявила Миятович.