Արցախից օգնության SOS ազդանշան է հնչում, իսկ հայաստանյան իշխանությունները դա խլացնում են համերգներով և փառատոններով․ Աբրահամյան
28/08/2023 10:12
«Արցախի իշխանությունը` պետնախարարի մակարդակով, մի քանի օր առաջ դիմել է Հայաստանի կառավարությանը` Արցախում ստեղծված ծանր իրավիճակում քաղաքական, անվտանգային, իրավական, տնտեսական, սոցիալական և հոգեբանական միջամտություն ապահովելու համար:
Չնայած այն հանգամանքին, որ վերջին շրջանում Արցախի խնդիրը հիմնականում հումանիտար ծանր իրավիճակի շրջանակներում է քննարկվում, սակայն դա քաղաքական, անվտանգային խնդիրների չկարգավորման հետևանք է:
Հայաստանի իշխանությունն իր` Արցախի հանձնողական քաղաքականությունը արդարացնելու համար, սիրում է վիճակագրական թվեր ներկայացնել այն մասին, թե ինչ աջակցման ծրագրեր է իրականացնում:
Բայց խնդիրը, ինչպես արդեն Արցախից են հրապարակային հնչեցնում, զուտ սոցիալական հարցերը չեն, այլ այն, որ Հայաստանի իշխանությունն Արցախի հարցում թուրք-ադրբեջանական դաշինքին համահունչ է գործում:
Փաշինյանական վարչակարգը նախ հետ կանգնեց Արցախի քաղաքական և անվտանգային հարցերին տեր լինելուց, ապա հրապարակային հայտարարեց, որ պատրաստ է Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում, ինչով կանաչ լույս վառեց Արցախի տոտալ շրջափակման և արցախցիների ֆիզիկական գոյության համար:
Արցախից օգնության SOS ազդանշան է հնչում, իսկ հայաստանյան իշխանություններն այդ ազդանշանը փորձում են խլացնել համերգներով և փառատոններով»:

Из Арцаха звучит сигнал SOS, а армянские власти пытаются заглушить этот сигнал концертами и фестивалями – Тигран Абрамян
28/08/2023 11:37
«Власти Арцаха на уровне госминистра, несколько дней назад обратились к правительству Армении с просьбой обеспечить политическое, правовое, экономическое, социальное и психологическое вмешательство в сложную ситуацию, создавшуюся в Арцахе.
Несмотря на то обстоятельство, что в последний период вопрос Арцаха в основном обсуждается лишь в рамках тяжелой гуманитарной ситуации, однако, является последствием неурегулированных политических вопросов и проблем безопасности.
Власти Армении, чтобы оправдать свою политику по сдаче Арцаха, любят представлять статистические данные о том, какие программы содействия осуществляют.
Но проблема, как уже публично заявляют из Арцаха, заключается не только в социальных вопросах, а в том, что правительство Армении действует в вопросе Арцаха созвучно с турецко-азербайджанским альянсом.
Пашиняновский режим сначала отступил от решения политических и вопросов безопасности Арцаха, затем публично заявил, что готов признать Арцах в составе Азербайджана, тем самым дав зеленый свет тотальной блокаде Арцаха и физическому существованию народа Арцаха.
Из Арцаха звучит сигнал SOS, а армянские власти пытаются заглушить этот сигнал концертами и фестивалями».