Արմեն Գրիգորյանն Աջիթ Դովալի հետ հանդիպմանը կարևորել է միջազգային համայնքի ներգրավվածությունը՝ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման հարցում
29/08/2023 15:21
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Հնդկաստանի վարչապետի Ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Աջիթ Դովալի հետ:
ԱԽ քարտուղարը շնորհավորել է «Չանդրայաան 3» առաքելության լուսնի վրա կատարած բարեհաջող վայրէջքի առիթով: Վերոնշյալի շրջանակներում քննարկվել է տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում հնարավոր համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային զարգացումներին առնչվող հարցեր, ինչի շրջանակներում Ա.Գրիգորյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար ճգնաժամը և կարևորել դրա հաղթահարման համար միջազգային համայնքի ներգրավվածությունը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են հայ-հնդկական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքը և քննարկել մի շարք ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու հեռանկարները:

Армен Григорян представил Аджиту Довалу гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян в ходе рабочего визита в Индию 29 августа встретился с советником премьер-министра Индии по национальной безопасности Аджитом Довалом.
Секретарь Совбеза поздравил с успешной посадкой миссии «Чандраян-3» на Луну. В этом контексте была обсуждена возможность реализации совместных программ в сфере космической промышленности.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности, в рамках которой Армен Григорян представил гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и подчеркнул важность участия международного сообщества в его преодолении.
Стороны с удовлетворением подчеркнули процесс развития армяно-индийских двусторонних отношений и обсудили перспективы развития отношений в ряде сфер.