​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Անթույլատրելի է Ադրբեջանի քաղաքականությունը․ Միրզոյանը՝ Սլովենիայի ԱԳ նախարարին
29/08/2023 10:13
Օգոստոսի 28-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Սլովենիայում անցկացվող Բլեդի ռազմավարական համաժողովի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Սլովենիայի միջև երկկողմ համագործակցության հարցերի, ընթացիկ ծրագրերի՝ պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունն առավել ակտիվացնելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով անկախացումից ի վեր ամենախոշոր բնական աղետի՝ ջրհեղեղների հետևանքով Սլովենիայի կրած վնասներին՝  Նախարար Միրզոյանը Հայաստանի համերաշխությունն է հայտնել Սլովենիայի ժողովրդին և աջակցության պատրաստակամություն հայտնել՝ հաղթահարելու բնական աղետի հետևանքները: Ընդգծել է բնական և մարդածին աղետների դեմ համարժեք արձագանքի և քայլերի կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, միջազգային կառույցների շրջանակներում  փոխգործակցության շուրջ:
Հայաստանի և Սլովենիայի ԱԳ նախարարների հանդիպման օրակարգում են եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր:
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը և շեշտել, որ անթույլատրելի է 21-րդ դարում 120 հազար մարդկանց փաստացի պաշարման մեջ պահելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը, որը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն ի կատար ածելու, Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու և Լեռնային Ղարաբաղում վերահաս հումանիտար աղետը կանխելու  հրամայականը: Շեշտվել է միջազգային գործընկերների կողմից, այդ թվում՝ ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից հստակ ուղերձների, քայլերի կարևորությունը:

В 21 веке недопустима политика Азербайджана: Арарат Мирзоян – главе МИД Словении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 августа встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Словении Таней Файон. Встреча состоялась в рамках Cтратегической конференции в г. Блед, Словения, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы двустороннего сотрудничества между Арменией и Словенией и текущие проекты, выразив готовность предпринять шаги для еще большей активизации двустороннего политического диалога.
Затронув ущерб, нанесенный Словении в результате наводнения, крупнейшего стихийного бедствия со времен обретения независимости, министр Мирзоян выразил солидарность Армении с народом Словении и готовность оказать ему поддержку в преодолении последствий стихийного бедствия. Он подчеркнул важность равнозначной реакции и шагов в ответ на природные и техногенные катастрофы.
Состоялся обмен мнениями по поводу партнерства между Арменией и ЕС, а также сотрудничества в рамках международных структур.
На повестке встречи министров иностранных дел Армении и Словении были также вопросы региональной безопасности.
Арарат Мирзоян проинформировал своего коллегу об усугубляющемся гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и подчеркнул, что в 21 веке недопустима политика Азербайджана, который фактически удерживает в осаде 120 тысяч людей с целью проведения этнической чистки армян Нагорного Карабаха.
Министр Мирзоян подчеркнул необходимость выполнения юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, немедленного прекращения блокирования Лачинского коридора и предотвращения назревающей гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута важность четких сигналов и шагов со стороны международных партнеров, включая ЕС и его государств-членов.