Փաշինյանի հեռացումն այլևս չի փրկելու Արցախի սուբյեկտությունը. Սուրենյանց
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը գրում է՝ Փաշինյանի հեռացումն այլևս չի փրկելու Արցախի սուբյեկտությունը, բայց գոնե կարող ենք պահպանել Հայաստանի Հանրապետությունը։
«Հակարիի կամրջի վրա տեղակայված անցակետից առևանգված երեք հայ երիտասարդների պատմությունը դարձյալ կրքեր է բորբոքել: Իրավիճակը, սակայն, չենք կարող օբյեկտիվ գնահատել՝ առանց ռեալիստական մի քանի արձանագրումների.
• ԼՂ-ն այսօր կորցրել է սուբյեկտության բոլոր բաղադրիչները: Ստեղծված իրավիճակում նույնիսկ անիմաստ է  քննարկել որևէ տարբերակ, որը քաղաքական ինքնավարություն է ենթադրում ԼՂ-ի համար: Կոպիտ ասած, «կարմիր գծեր» սահմանելու ռեսուրս չունենք: Հիմա խոսքը կարող է գնալ ԼՂ-ում հայության կյանքի իրավունքի մասին: Ռուսական կողմի առաջ ուղիղ այս հարցը պետք է ձևակերպել՝ հայության այդ իրավունքը երաշխավորո՞ւմ են, թե՞ պետք է մտածել հումանիտար միջանցքի և մեր հայրենակիցների էվակուացիայի մասին:
• Ռուսաստանին վերագրվող առաջարկությունները շատ վատն են, բայց Բաքվի կողմից ընդունվելու դեպքում, գոնե, երաշխավորում են Արցախի հայության կյանքի իրավունքը՝ անվտանգության մինիմալ երաշխիքներով: Ռուսական առաջարկները քննադատելը հեշտ է, ընդդիմախոսներն այդ դեպքում թող հրապարակայնացնեն արևմտյան առաջարկությունները, եթե դրանք, իհարկե, ԼՂ ժողովրդի տեղահանության մասին չեն:
• Ժամանակը ու միջազգային համատեքստն աշխատում են մեր դեմ: Եթե հիմա քաղաքական լուծումներ չգտնվեն, ապա երկու- երեք ամիս հետո ավելի ծանր գին ենք վճարելու:
• Ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը իր մանդատը շատ անբարեխիղճ է իրականացնում: Այստեղ վիճելու խնդիր չկա: Այնուամենայնիվ, իրականությունից կտրված են ու գռեհիկ մանիպուլյացիա են ԼՂ միջազգային խաղաղապահ առաքելություն հրավիրելու կոչ/ հորդորները. ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն նման որոշում չեն կայացնելու, Ադրբեջանն անգամ չի քննարկելու նման որևէ առաջարկություն, աշխարհում չկա որևէ երկիր (անգամ՝ Ֆրանսիան), որը պատրաստ է կոշտ հակադրության մեջ մտնել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ՝ հանուն Հայաստանի, առավել ևս՝ Արցախի ժողովրդի:
• Հայաստանում հնարավոր իշխանափոխությունը գլոբալ հարթության վրա չի փոխելու բանակցային համատեքստը, բայց Հայաստանին կվերադարձնի սուբեկտությունը: Փաշինյանի իշխանությունը ոչ միայն կործանել է Արցախը, այլև քաղաքական կամքի ու օրակարգի բացակայության, պոպուլիզմի ու արկածախնդրության հետևանքով Հայաստանը զրկել է փաստացի սուբյեկտությունից՝ նրան վերածելով բանակցությունների օբյեկտի:
Փաշինյանի հեռացումն այլևս չի փրկելու Արցախի սուբյեկտությունը, բայց գոնե կարող ենք պահպանել Հայաստանի Հանրապետությունը: Իհարկե, եթե չհապաղեք»։

Отстранение Пашиняна уже не спасет субъектность Арцаха – Сурен Суренянц
Отстранение Пашиняна уже не спасет субъектность Арцаха, но мы хотя бы сможем сохранить Республику Армения, написал на своей странице в Facebook председатель политического совета партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц.
«История с тремя похищенными с размещенного на мосту Хакари блокпоста армянскими молодыми людьми снова накалила страсти. Однако мы не можем объективно оценить ситуацию без нескольких реалистичных констатаций:
• Нагорный Карабах сегодня утратил все компоненты субъектности. В создавшейся ситуации бессмысленно даже обсуждать какой-либо вариант, предполагающий политическую автономию для НК. Грубо говоря, у нас нет ресурсов для установления «красных линий». Сейчас речь может идти о праве армян на жизнь в Нагорном Карабахе. Этот вопрос нужно прямо сформулировать перед российской стороной: гарантируют ли они это право армянам или нам следует задуматься о гуманитарном коридоре и эвакуации наших соотечественников?
• Приписываемые России предложения – очень плохие, но в случае их принятия со стороны Баку, они хотя бы гарантируют право на жизнь армян Арцаха – с минимальными гарантиями безопасности. Критиковать российские предложения легко, в таком случае пусть оппоненты обнародуют западные предложения, если они, конечно, не о депортации народа Нагорного Карабаха.
• Время и международный контекст работают против нас. Если сейчас не будут найдены политические решения, то через два-три месяца нам придется заплатить более высокую цену.
• Российская миротворческая миссия очень недобросовестно осуществляет свой мандат. Здесь нет смысла спорить. Тем не менее, призывы пригласить международную миротворческую миссию в Нагорный Карабах оторваны от реальности и являются вульгарными манипуляциями. ООН, ОБСЕ не примут такого решения, Азербайджан даже не будет обсуждать такое предложение, нет ни одной страны в мире (даже Франция), которая готова вступить в жесткую конфронтацию с Азербайджаном и Турцией ради Армении, тем более – народа Арцаха.
• Возможная смена власти в Армении не изменит контекст переговоров на глобальном уровне, но вернет субъектность Армении. Власть Пашиняна не только погубила Арцах, но и вследствие отсутствия политической воли и повестки, популизма и авантюризма лишила Армению фактической субъектности, превратив ее в объект переговоров.
Отстранение Пашиняна уже не спасет субъектность Арцаха, но мы хотя бы можем сохранить Республику Армения. Конечно, если не будем медлить».