Մինչև 2024-ի հունվարի 1-ը բոլոր ջրօգտագործողները պետք է տեղադրեն տվյալների առցանց փոխանցմամբ ջրահաշվիչ սարքեր. ՇՄՆ
29/08/2023 14:51
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն Իրավական ակտերի և նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am հարթակում, շրջանառել է «Մակերևութային ջրերի օգտագործված պաշարների և ստորերկրյա քաղցրահամ և թերմալ ջրերի արդյունահանված պաշարների հաշվառման նպատակով տվյալների առցանց փոխանցմամբ ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ) սարքերի տեղադրման, կնքման և շահագործման կարգերը սահմանելու մասին» Կառավարության որոշման նախագիծը։
Համաձայն 2022 թվականի հուլիսի 7-ի «Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության ՀՕ-316-Ն օրենքի մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը բոլոր ջրօգտագործողները՝ անկախ ջրօգտագործման նպատակից, պետք է տեղադրեն տվյալների առցանց փոխանցմամբ ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ) սարքեր։ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հետո, տեղադրված ջրաչափիչ սարքի ցուցմունքը, համաձայն 2022 թվականի հուլիսի 7-ի «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության ՀՕ-320-Ն օրենքի, հիմք է հանդիսանալու բնօգտագործման վճարի օբյեկտ համարվող ջրօգտագործողների փաստացի ծավալների հաշվառման համար:
Հաշվի առնելով վերը նշվածի և հիմք ընդունելով 2022 թվականի հուլիսի 7-ի «Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության ՀՕ-316-Ն օրենքի 40-րդ հոդվածի 6-րդ կետի 4-րդ ենթակետի պահանջը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել մշակել և հաստատել մակերևութային, ստորերկրյա քաղցրահամ և թերմալ ջրերի օգտագործված (արդյունահանված) պաշարների հաշվառման նպատակով տվյալների առցանց փոխանցմամբ ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ) սարքերի տեղադրման, կնքման և շահագործման կարգերը։

До 1 января 2024 года все водопользователи должны установить новые счетчики с функцией передачи показаний
29/08/2023 15:50
Министерство окружающей среды ввело в обращение на платформе e-draft.am проект решения правительства Армении «Об определении порядка установки, пломбирования и эксплуатации водомерных устройств (водомеров) с дистанционной передачей данных для учета использованных запасов поверхностных, подземных пресных и термальных вод».
Согласно закону «О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс Республики Армения», до 1 января 2024 года все водопользователи, независимо от целей водопользования, должны установить приборы учета расхода воды (водомеры) для онлайн-передачи показаний.
После 1 января 2024 года, показания установленного водомера, согласно закону «О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс Республики Армения» от 7 июля 2022 года, будут основанием для подсчета фактических объемов израсходованного объема воды.
Учитывая вышеизложенное, возникла необходимость разработать и утвердить порядок установки, пломбирования и эксплуатации водомерных устройств с целью учета использованных запасов поверхностных, подземных пресных и термальных вод.