Պատրաստ ենք կառուցողական բանակցություններով լուծել ծագած հիմնախնդիրները․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 28-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի դահլիճում ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրվել, որին մասնակցել են ԱՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները, կառավարության անդամներ,  Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարները, հասարակական մի խումբ գործիչներ, քաղաքացիական հանրության ներկայացուցիչներ, հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
«Օրակարգում Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակի հարցն է եղել:
Նախագահ Հարությունյանը կարևորել է ընդլայնված և ներկայացուցչական ձևաչափով խորհրդակցության փաստի կայացումը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին: Նա անդրադարձել է շրջափակումից առաջ և ընթացքում իրականացված արտաքին քաղաքական ջանքերին և Ադրբեջանի ու միջնորդների կողմից ներկայացված տարբեր առաջարկների: Նախագահն ընդգծել է, որ Արցախի իշխանությունները շարունակում են պնդել Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ միևնույն ժամանակ պատրաստ լինելով կառուցողական բանակցություններով լուծել ծագած հիմնախնդիրները:
Տեղի ունեցած մտքերի փոխանակության ընթացքում արտահայտվողները ներկայացրել են տեսակետներ Արցախում ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր ելույթ ունեցողներին՝ շեշտադրելով, որ իշխանությունները առաջիկա օրերին համապատասխան որոշումները կկայացնեն՝ հաշվի առնելով նաև տվյալ քննարկումների արդյունքները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Готовы решить возникшие проблемы путем конструктивных переговоров – Араик Арутюнян
По инициативе президента Республики Арцах Араика Арутюняна 28 августа в зале Национального собрания Республики Арцах было созвано расширенное совещание, на котором присутствовали депутаты Национального собрания Республики Арцах, члены правительства, бывшие президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян и Бако Саакян, руководители политических партий, представленных в парламенте, а также группа общественных деятелей и представителей гражданского общества.
Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, на повестке совещания стоял вопрос ситуации, сложившейся в Республике Арцах в результате блокирования Кашатагского (Лачинского) коридора.
Президент Арутюнян подчеркнул важность проведения совещания в расширенном и представительном формате, поблагодарив при этом всех участников. Он коснулся внешнеполитических усилий, предпринятых до и во время блокады, а также различных предложений, представленных Азербайджаном и посредниками. Президент подчеркнул, что власти Арцаха продолжают настаивать на необходимости восстановления режима Лачинского коридора, при этом готовы решить возникшие проблемы путем конструктивных переговоров.
В ходе состоявшегося обмена мнениями все выступающие представили свои взгляды на выход из ситуации, создавшейся в Арцахе.
Глава государства поблагодарил всех выступивших, подчеркнув, что власти в ближайшие дни примут соответствующие решения также с учетом результатов этих обсуждений.