Անգամ ապացույցների պարագայում հայ զինծառայողների ճակատագիրը պարզելու հարցում Ադրբեջանն անգործություն է ցուցաբերում․ բռնի անհետացումների հարցն ամենածանր և երկարատև խնդիրներից է
30/08/2023 16:12
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ․
13 տարի առաջ՝ 2010 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան թիվ 65/209 բանաձևով սահմանեց բռնի անհետացումների զոհերի օրը՝ մտահոգություն հայտնելով «աշխարհի տարբեր հատվածներում բռնի կամ հարկադիր անհետացումների աճով, ներառյալ ձերբակալությունները, կալանավորումներն ու մարդկանց առևանգումները»:
Կարևորելով պայքարը բռնի անհետացումների դեմ, այդ թվում՝ այս հանցագործության կանխարգելումն ու անպատժելիության դեմ պայքարը, Հայաստանը ստորագրել և վավերացրել է «Բռնությամբ անհետացած բոլոր անձանց պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիան:
Կոնվենցիան, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային այլ հիմնարար փաստաթղթերը վերահաստատում են յուրաքանչյուր մարդու բռնությամբ անհետացման չենթարկվելու և տուժողների անհետաձգելի, արդար և համարժեք փոխհատուցում ստանալու իրավունքը:
Բռնի անհետացումների հարցն ամենածանր և երկարատև խնդիրներից է թե՛ հակամարտությունների ժամանակ և թե՛ դրանից հետո: Այդ ողջ ընթացքում անհետ կորածների ընտանիքները շարունակում են սպասել, փնտրել և հավատալ իրենց հարազատների վերադարձին:
Ցավալիորեն, այս խնդրից անմասն չի մնացել նաև հայ հասարակությունը։ 2020թ. ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում դեռևս նախորդ դարի 90-ականների հարյուրավոր անհետ կորածների և բռնի անհետացումների դեպքերին ավելացան նաև նորերը, երբ անգամ փաստագրված և տեսագրված ապացույցների պարագայում հայ զինծառայողների ճակատագիրը պարզելու հարցում Ադրբեջանի իշխանություններն անգործություն են ցուցաբերում։
Մտահոգված լինելով 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հարյուրավոր անհայտ կորածների ճակատագրով՝ Հայաստանն ուշադրություն է հրավիրում նաև այն դեպքերի վրա, երբ ներկայացվել են բռնի անհետացումներն ապացուցող բազմաթիվ տեսանյութեր և վկայություններ, սակայն Ադրբեջանի կողմից վերոհիշյալ անձանց ճակատագրի և գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն մինչ օրս չի հայտնվել:
Այս համատեքստում Հայաստանը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր քայլերը միջազգային դատական ատյաններին խնդիրը ներկայացնելու համար, այդ թվում հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բռնի անհետացումները որոշակի հանգամանքներում նաև միջազգային իրավունքով սահմանված մարդկության դեմ գործած հանցագործություն են:
Բռնի անհետացումների միջազգային օրվա խորհուրդներից մեկը բոլոր պետություններին հիշեցումն է այն մասին, որ պետք է հարգվի ընտանիքների իրավունքը՝ իմանալ ճշմարտությունն իրենց հարազատների ճակատագրի մասին:
Օգոստոսի 30-ն այն օրն է, երբ մենք ոչ միայն անդրադառնում ենք բռնի անհետացումների դեպքերին, այլ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ հաղթահարելու բոլոր խոչընդոտները՝ անհայտ կորածների ճակատագիրը պարզելու համար:

Власти Азербайджана проявляют бездействие в вопросе выяснения судеб армянских военнослужащих даже при наличии доказательств – МИД Армении
30/08/2023 17:08
Заявление МИД Армении в Международный день жертв насильственных исчезновений:
«13 лет назад, в 2010 году, резолюцией 65/209 Генеральная Ассамблея ООН установила день жертв насильственных исчезновений, ″будучи глубоко обеспокоены сообщениями из различных частей мира, касающимися насильственного или недобровольного исчезновения лиц″.
Подчеркнув важность борьбы с насильственными исчезновениями, в том числе предотвращения этого преступления и борьбы с безнаказанностью, Армения подписала и ратифицировала Международную конвенцию для защиты всех лиц от насильственных исчезновений.
Конвенция, а также другие основополагающие международные документы в области прав человека подтверждают, что никто не может подвергаться насильственному исчезновению, и ее жертвы имеют право на получение быстрого, справедливого и адекватного возмещения нанесенного им ущерба и компенсации.
Тема насильственных исчезновений – одна из самых тяжелых и продолжительных проблем как в период конфликтов, так и после них. Все это время семьи пропавших без вести продолжают ждать, искать и верить в возвращение своих родных.
К сожалению, с этим столкнулось и армянское общество: в 2020 году к сотням без вести пропавших и насильственно исчезнувших с 90-ых годов прошлого века прибавились новые в результате агрессии со стороны Азербайджана. Даже при наличии подтвержденных документами и видеоматериалами доказательств, власти Азербайджана проявляют бездействие в вопросе выяснения судеб армянских военнослужащих.
Армения, обеспокоенная судьбой сотен пропавших без вести людей в период 44-дневной войны, также призывает обратить внимание на те случаи, когда хоть и были представлены многочисленные видеоматериалы и доказательства насильственных исчезновений, тем не менее, азербайджанская сторона до сих пор не предоставила информацию о судьбах и местонахождении вышеупомянутых лиц.
В этом контексте Армения предпринимает все возможные шаги для передачи данной проблемы для рассмотрения в международные судебные органы, в том числе с учетом того, что насильственные исчезновения при определенных обстоятельствах являются преступлением против человечества, установленным международным правом.
​​Одна из целей Международного дня насильственных исчезновений - напомнить всем государствам о необходимости уважать право семей знать правду о судьбе своих родственников.
30 августа – это день, когда мы не только касаемся случаев насильственных исчезновений, но и подтверждаем свою приверженность преодолению всех препятствий для выяснения судеб пропавших без вести».