«Ժողովուրդ». Սամվել Բաբայանը շարունակում է Արցախում իր համար պաշտոններ որոնել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը շարունակում է Արցախում իր համար պաշտոններ որոնել. հենց նոր պաշտոն է ազատվում, որոշում է ինքնաառաջադրվել ու պատկերացնել իրեն այդ պաշտոնում: «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ օգոստոսի 28-ին Արցախի ԱԺ-ում նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ բավականին թեժ ու երկարատև քննարկում է եղել, որին մասնակցել են Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, «Միասնական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Սամվել Բաբայանը և Արցախի պատգամավորները: Ի թիվս անվտանգային և հումանիտար հարցերի՝ քննարկվել է նաև Արայիկ Հարությունյանի հարցը, որը վերջին օրերին Արցախի քաղաքական թոփ թեման է դարձել:
Արցախում Հարությունյանի հրաժարականի մասին խոսակցություններից ամենաշատը ոգևորվել է Սամվել Բաբայանը. թեև հրաժարականի մասին ընդամենը խոսակցություններ են, ու հստակ ոչինչ դեռ չկա, բայց Բաբայանը կրկին ակտիվացել է, քաղաքական ու հասարակական տարբեր շրջանակների հետ հանդիպումներ է ունենում, այսպես ասած, արդեն դիրքավորվել է՝ որպես Արցախի նախագահ:
Ինչպես մեր աղբյուրներն են փոխանցում, նախագահների և պատգամավորների մասնակցությամբ քննարկման ժամանակ էլ բավականին ակտիվ է եղել ու ոգևորված հայտարարություններ արել: Ի հեճուկս իր ցանկությունների՝ Սամվել Բաբայանին որպես նախագահի թեկնածու Արցախում չեն դիտարկում, քանի որ հանրային և քաղաքական լայն շրջանակների համար նա անընդունելի կերպար է՝ իր «նիկոլական» հայտարարությունների համար:
Թե ինչ կլինի հետագայում, ժամանակը ցույց կտա, համենայնդեպս, այս պահին Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի լուրերը դեռ խոսակցությունների մակարդակի են, հստակ ոչինչ չկա, քանի որ նրա հրաժարականը լուրջ վտանգներ է պարունակում: Հարությունյանը ապահովում է Արցախի ինքնիշխանությունը, և այս պարզ ճշմարտությունը շատերը Հայաստանում և Արցախում չեն գիտակցում»։

«Жоховурд»: Самвел Бабаян продолжает искать для себя должности в Арцахе
Бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян продолжает искать для себя должности в Арцахе: как только освобождается новая должность, он решает самовыдвинуться и представить себя на этой должности, пишет газета «Жоховурд».
«Мы уже писали о том, что 28 августа в Национальном собрании Арцаха во главе с президентом Араиком Арутюняном состоялось довольно бурное и длительное совещание, в котором приняли участие бывшие президенты Арцаха Бако Саакян, Аркадий Гукасян, руководитель партии «Единая Родина» Самвел Бабаян и депутаты. В числе вопросов безопасности и гуманитарных вопросов обсуждался также вопрос возможной отставки Араика Арутюняна, который в последние дни стал топовой политической темой.
В Арцахе больше всего воодушевился от разговоров об отставке Арутюняна Самвел Бабаян несмотря на то, что это всего лишь разговоры, и пока ничего конкретного нет, Бабаян вновь активизировался, проводит встречи с различными политическими и общественными кругами, так сказать, уже позиционирует себя в качестве президента Арцаха.
Как передают наши источники, во время обсуждений с участием президентов и депутатов он был достаточно активен и делал воодушевленные заявления. Вопреки желаниям Бабаяна, его не рассматривают в качестве кандидата в президенты в Арцахе, поскольку для широких общественных и политических кругов он является неприемлемой фигурой из-за своих «прониколовских» заявлений.
Что будет дальнейшем, покажет время, во всяком случае, на данный момент сведения об отставке Араика Арутюняна еще находятся на уровне разговоров, нет ничего конкретного, поскольку его отставка представляет серьезную угрозу. Арутюнян обеспечивает суверенитет Арцаха, и эту простую истину многие в Армении и Арцахе не осознают», - пишет газета.