Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Արցախում, նման է ցեղասպանության. Փարիզի քաղաքապետ
Այս պահին Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն գտնվում է Սյունիքում՝ ուղեկցելու ֆրանսիական հումանիտար օգնության բեռնատարները դեպի Արցախ:
Տեսակապով կապ է հաստատվել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ: Իր խոսքում Փարիզի քաղքապետը  շնորհակալություն հայտնեց Արայիկ Հարությունյանին:
«Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել Ձեզ, պարո՛ն նախագահ և մեր պատվիրակության բոլոր անդամներին: Մենք եկել ենք այստեղ՝ վկայելու և արտահայտելու մեր աջակցությունն ու բարեկամությունը: Այստեղ ներկայացված է Ֆրանսիայի 6 շրջան: Պատվիրակությունը ներառում է ամենատարբեր կուսակցությունների, ամենատարբեր հայացքների մարդկանց, բայց բոլորիս միավորում է Հայաստանն ու Արցախը: Ի դեպ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Արցախի ու ՀՀ  իշխանություններին, Սյունիքի մարզպետին, Գորիսի քաղաքապետին՝ մեզ այստեղ դիմավորելու համար և, վերջապես, Արա Թորանյանին (ֆրանսահայ կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի համանախագահ)», - հայտարարեց քաղաքապետը:
Իդալգոն նշեց, որ այսօր այստեղ են, քանի որ Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհուրդը դիմել է իրենց, և նշեց, որ ժամանակն է միավորվել և գործել, որպեսզի Արցախին մարդասիրական օգնություն տրամադրվի. «Շնորհիվ անմիջական արձագանքման և համախմբման՝ մենք կարողացանք 10 բեռնատար ուղարկել, որոնք պարունակում են պարենային սնունդ, գեներատորներ, արևային պանելներ, այսինքն՝ այն ամենը, որը հնարավարություն կտա դիմադրել: Այս մարդասիրական  օգնությունը նախատեսված է Արցախի 6 քաղաքների համար, որոնք 2022 թվականի դեկտեմբերից արդեն շրջափակման մեջ են:
Կանայք, երեխաներ, նորածիններ, նաև տղամարդիկ, որոնք այլևս չեն կարողանում արժանապատվորեն ապրել իրենց հողի վրա․․․ Մեր ուղերձը հստակ է և պարզ՝ հարգել միջազգային իրավունքը: Արցախի բնակչությունը շրջափակման մեջ է գտնվում անխակ իրենց կամքից և այդ շրջափակումն իրականացվում է՝ խախտելով միջազգային իրավունքը, 2020 թվականի հրադադարի հայտարարությունը: Եվ քանի որ պետք է խոսել շատ հստակ ու համապատասխան բառեր օգտագործելով, բառերը շատ պարզ են՝ այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Արցախում, նման է ցեղասպանության»։

То, что происходит сегодня в Арцахе, похоже на геноцид – мэр Парижа
Мэр Парижа Анн Идальго находится сейчас в Сюникской области, где проходит совместная с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном пресс-конференция в онлайн режиме.
«Хочу поблагодарить Вас, господин президент, и всех членов делегации. Мы приехали выразить свою поддержку и солидарность. Здесь представлены 6 регионов Франции. В делегацию, которая приехала в Армению, входят люди из разных политических сил, всех нас объединяет Армения и Арцах. Кстати, хочу выразить благодарность властям Арцаха и Республики Армения, губернатору Сюника и мэру Гориса, за то, что встретили нас здесь, и наконец, Ара Тораняну (сопредседателю Координационного совета армянских организаций Франции)», - заявила она.
Анн Идальго отметила, что сегодня они находятся здесь, поскольку Координационный совет армянских организаций Франции обратился к ним, и отметила, что пришло время объединиться и действовать, чтобы Арцаху была гуманитарная помощь.
«Благодаря консолидации мы смогли отправить 10 грузовиков, в которых продовольствие, генераторы, солнечные панели, то есть, все то, что позволит сопротивляться. Эта гуманитарная помощь предназначена для 6 городов Арцаха, которые с декабря 2022 года находятся в блокаде.
Женщины, дети, новорожденные, а также мужчины, которые не могут больше жить достойно на своей земле… Наш призыв четкий и понятный – уважать международное право. Армяне Арцаха находятся в блокаде против своей воли, и эта блокада осуществляется в нарушение международного права, заявления о перемирии 2020 года.
И поскольку нужно говорить очень четко и использовать соответствующие слова, то очевидно, что происходящее сегодня в Арцахе похоже на геноцид», - сказала она.