Արցախը խաղաղապահների միջոցով պարբերաբար առաջարկներ է ուղարկում, բայց Ադրբեջանը չի պատասխանում․ ԱՀ ԱԳ նախարար
30/08/2023 16:36
Ադրբեջանը երեկ հերթական սադրանքն է իրականցրել՝ ուղարկելով «հումանիտար» օգնությունը։ Այդ մասին Կոռնիձորում լրագրողներին ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ ընդգծելով՝ Բաքուն փաստացի ընդունել է, որ կա հումանիտար ճգնաժամ։
Մեկնաբանելով Ադրբեջանից եկած լուրերը, թե Աղդամից Ստեփանակերտ ճանապարհի բացումից հետո 24 ժամվա ընթացքում կբացվի նաև Լաչինի ճանապարհը՝ Արցախի պաշտոնյան ասաց, որ  Բաքվից բազմաթիվ հավաստիացումներ են ստացել, որոնք մինչև օրս իրականություն չեն դարձել։
Նա նաև ընդգծեց, որ Արցախը ՌԴ խաղաղապահների միջոցով պարբերաբար առաջարկներ է փոխանցում հանդիպումների մասին, բայց ադրբեջանական կողմն ուղղակի չի պատասխանում։

Мы регулярно отправляем через российских миротворцев предложения, но Азербайджан не отвечает – глава МИД Арцаха
30/08/2023 18:14
Азербайджан вчера осуществил очередную провокацию, отправив «гуманитарную» помощь. Об этом заявил в беседе с журналистами в Корнидзоре министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян, подчеркнув, что Баку фактически признал, что существует гуманитарный кризис.
Комментируя поступающие из Азербайджана заявления о том, что после открытия дороги Агдам-Степанакерт в течение 24 часов будет открыта также Лачинская дорога, глава МИД Арцаха отметил, что они получали из Баку многочисленные обещания, однако ни одно из них до сих пор не выполнено.
Он также подчеркнул, что Арцах через миротворцев РФ регулярно передает предложения о встречах, но азербайджанская сторона просто не отвечает.