ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին մինչև սեպտեմբերի 7-ը ժամանակ է տվել
ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացրել Ադրբեջանին մինչև սեպտեմբերի 7-ը ժամանակ տրամադրել՝ ս.թ. օգոստոսի 28-ին Լաչինի միջանցքից առևանգված երեք քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու մասին, այս մասին Aysor.am-ին տեղեկացրեց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը։
Ադրբեջանը պարտավոր է դատարանին տեղեկություններ հայտնել այդ անձանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի, ստացած բուժօգնության և վերադարձի ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 28-ին Լաչինի միջանցքից առևանգված երեք քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ ՀՀ-ն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմում է ներկայացվել Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով:

ЕСПЧ дал Азербайджану срок до 7 сентября для предоставления информации о трех похищенных гражданских лицах
31/08/2023 17:02
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) дал Азербайджану срок до 7 сентября, чтобы предоставить информацию о трех гражданских лицах из Арцаха, похищенных 28 августа этого года в Лачинском коридоре. Об этом сообщила Aysor.am пресс-секретарь представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
Азербайджан обязан предоставить суду информацию о местонахождении, условиях содержания, состоянии здоровья, полученной медицинской помощи и предпринимаемых шагах для возвращения этих граждан.
Напомним, Армения представила в ЕСПЧ заявление с требованием применить в отношении Азербайджана обеспечительную меру для защиты прав трех гражданских лиц, похищенных 28 августа с Лачинского коридора.