Արցախցի մայրը, սոված երեխան գրկին, մերժում է թշնամու ալյուրը․ թշնամիները պլանները մշակելիս այդ հաշվարկը չէին արել․ Սաղաթելյան
31/08/2023 15:00
Արցախի հերոսական ժողովուրդը շրջափակման և սովի պայմաններում ցուցաբերում է աննախադեպ դիմադրություն, գրել է ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Արցախցի մայրը, սոված երեխան գրկին, մերժում է թշնամու կողմից առաջարկվող ալյուրը և հայտարարում՝ սա մեզ համար ստամոքսի պայքար չէ: Վստահ եմ մեր թշնամիներն իրենց պլանները մշակելիս այդ հաշվարկը չէին արել, և այսօր Արցախը իր դիմադրությամբ ու տոկունությամբ ձախողում է ներքին և արտաքին թշնամիների ծրագրերը:
Եվ այս տոկոնությունն ու համառությունը, իր հողին կառչած մնալու և պայքարելու արցախցու կամքը ստեղծում է նոր իրավիճակ, քաղաքական նոր դասավորություն:
Վերջիվերջո, մեր ընտրությունը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության միջև է, այլ պայքարելու կամ ցեղասպանվելու: Արցախը, ի հեճուկս մեր թշնամիների, ընտրել է պայքարի ճանապարհը:  Մենք պարտավոր ենք Երևանում և ամբողջ աշխարհում կանգնել Արցախի Հանրապետության կողքին, արցախցու պայքարի կողքին, քանի որ դա հայ ժողովրդի լինելության պայքարն է», - գրել է նա:

Мы обязаны в Ереване и во всем мире поддержать Республику Арцах, борьбу арцахца, потому что это борьба за существование армянского народа – Ишхан Сагателян
31/08/2023 16:26
Героический народ Арцаха проявляет беспрецедентное сопротивление в условиях блокады и голода, написал на своей странице в Facebook представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян.
«Арцахская мать, с голодным ребенком на руках, отвергает предлагаемую врагом муку и заявляет, что для нас это не борьба за сытый желудок.  Уверен, что наши враги, разрабатывая свои планы, не рассчитал на это. Сегодня Арцах своей стойкостью и сопротивлением проваливает программы внутренних и внешних врагов.
И это упорство и стойкость, воля арцахца оставаться на своей земле и бороться создают новую ситуацию, новый политический расклад.
В конце концов, наш выбор не между войной и миром, а между борьбой и геноцидом. Арцах, вопреки нашим врагам, выбрал путь борьбы. Мы обязаны в Ереване и во всем мире поддержать Республику Арцах, борьбу арцахца, потому что это борьба за существование армянского народа», - написал Сагателян.