Արցախում վերահաս ողբերգական զարգացումները կանխելու համար անհրաժեշտ է անհատական պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ․ Սերգեյ Ղազարյան
31/08/2023 19:52
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն օգոստոսի 30-ին Կոռնիձորում հանդիպել է Փարիզի քաղաքապետ Ան Իդալգոյի և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ, ովքեր Հայաստան են ժամանել՝ Ֆրանսիայից Արցախ ուղարկվող հումանիտար բեռն ուղեկցելու և տեղում իրավիճակը գնահատելու նպատակով։ Պատվիրակության կազմում էին Ֆրանսիայի մի շարք շրջանների ղեկավարներ ու քաղաքապետեր, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում Սերգեյ Ղազարյանն, ի դեմս Ան Իդալգոյի, իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Ֆրանսիայի ժողովրդին` շուրջ 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող արցախցիներին աջակցելու ուղղությամբ գործուն քայլերի և Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների արդյունքում Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մասին ամենատարբեր մակարդակներով հետևողականորեն բարձրաձայնելու համար։
«Հատկանշական է, որ տարբեր, երբեմն հակադիր քաղաքական հայացքներ ունեցող ֆրանսիացի քաղաքական գործիչներ միասնական դիրքորոշում են որդեգրել Արցախի ժողովրդին աջակցելու հարցի շուրջ»,- ընդգծել է նախարար Ղազարյանը:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է շրջափակման պատճառով Արցախում տարբեր բնագավառներում առաջացած աղետալի իրավիճակը և դրա հանգուցալուծմանն ուղղված աշխատանքները։
Սերգեյ Ղազարյանը կարևորել է Ադրբեջանի ցեղասպան գործողություններին միջազգային հանրության կողմից հստակ քաղաքական ու իրավական գնահատական տալը և համապատասխան գործիքակազմի կիրառումը, այդ թվում՝ անհատական պատժամիջոցների ձևով, ինչը հնարավորություն կտա կանխելու Արցախում վերահաս ողբերգական զարգացումները:

Для предотвращения надвигающихся трагических событий в Арцахе необходимо применить санкции против Азербайджана – Сергей Газарян
31/08/2023 20:33
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян 30 августа встретился в Корнидзоре с мэром Парижа Анн Идальго и возглавляемою ею делегацией, которая прибыла в Армению с целью сопроводить направляемый из Франции в Арцах гуманитарный груз и оценить ситуацию на месте, сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В составе делегации руководители и мэры ряда округов Франции, представители органов местного самоуправления,
В ходе встречи Сергей Газарян в лице Анн Идальго выразил глубокую признательность народу Франции за активные шаги, направленные на поддержку находящихся около 9 месяцев в блокаде арцахцев и за последовательное освещение на различных уровнях гуманитарного кризиса, создавшегося в Арцахе в результате незаконных действий Азербайджана.
«Примечательно, что французские политические деятели с разными, иногда противоположными политическими взглядами заняли единую позицию по вопросу поддержки народа Арцаха», - подчеркнул министр Газарян.
Глава внешнеполитического ведомства Республики Арцах представил катастрофическую ситуацию, возникшую в Арцахе в различных сферах ввиду блокады, а также действия по её разрешению.
Сергей Газарян подчеркнул важность чёткой политической и правовой оценки международного сообщества геноцидальных действий Азербайджана и задействования соответствующего инструментария, в том числе в виде индивидуальных санкций, что позволит пресечь надвигающиеся трагические события в Арцахе.