«Ոգու առագաստներ 2023. Էքստրաբիլիթի համայնքների զարգացում»-ը կմիավորի տարբեր տարիքի մարդկանց Հայաստանում
31/08/2023 16:38
«Ոգու առագաստները 2023․ Էքստրաբիլիթի համայնքների զարգացում» միջազգային սոցիալական նախագիծը նոր էջ է բացում իր պատմության մեջ։ Սեպտեմբերի 3-ին Սևանա լճում մեկնարկող ներառական ճամբարի աշխատանքների կազմակերպմանը կմասնակցեն «արծաթե» տարիքի կամավորներ աշխարհի յոթ երկրներից։ Բժիշկ-կամավորների հետ նրանք ակտիվորեն ներգրավվեցին մարզական և սոցիալ-մշակութային միջոցառումների նախապատրաստման գործում։ Հենց նրանք են բացելու նախագծի XIX փուլը՝ դրսևորելով կարեկցանք, կենսունակություն և նոր տպավորությունների սպասում։
«Շնորհիվ տարեցների՝ «արծաթե» կամավորների ակտիվ մասնակցության, Armenian Camp ճամբառը կդառնա մի վայր, որտեղ տարիքը խոչընդոտ չէ, այլ ուժ, որը կարող է ոգեշնչել և փոխակերպել»,- ասել է նախագծի հիմնադիր, «Սպիտակ ձեռնափայտ» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Կոլպաշչիկովը։ Ծրագրի շրջանակներում սեպտեմբերի 3-ից 15-ը կանցկացվեն կայաքինգային վարժանքներ, հետաքրքիր ճամփորդություն Սևանա լճով առագաստանավերով և ներառական ռեգատա, ինչպես նաև սեմինարներ և էքսկուրսիաներ Հայաստանի տեսարժան վայրերով։ «Ոգու առագաստները. Էքստրաբիլիթի համայնքների զարգացում» իրականացվում է «Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիայի աջակցությամբ։
Ծրագիրն իրականացվում է ներառական անձնակազմի շնորհիվ։ Երկարատև ուղևորությունների պայմաններում հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ դրսևորվում են, բացահայտում են իրենց էքստրաբիլիթին՝ նախկինում թաքնված տաղանդներն ու կարողությունները։ Միևնույն ժամանակ, հաշմանդամություն չունեցող մարդիկ, ովքեր իրենց հետ շփվում են ընդհանուր գործի մեջ, զարգացնում են նաև իրենց ստեղծագործական ներուժը, ինչը բարենպաստ ազդեցություն է ունենում բոլոր մասնակիցների վրա։ «Ներառական անձնակազմի հետ աշխատելը և նավարկության անկանխատեսելիությունը պայմաններ են ստեղծում թաքնված տաղանդների և կարողությունների զարգացման համար, վերաիմաստավորելու բոլոր մասնակիցների արժեքները՝ փոխգործակցության և անձնական փորձի փոխանցման միջոցով: Էքստրաբիլիթիի զարգացումը հիմնված է ներքին արժանապատվության զգացման, փոխադարձ հարգանքի և կյանքի ճգնաժամային իրավիճակների հաղթահարման փորձի արժեքի վրա: «Ոգու առագաստներ»-ը՝ մարդկանց միջազգային հանրություն է, ովքեր կարողանում են իրենց օրինակով ոգեշնչել ուրիշներին: Միասին մենք ստեղծում ենք դրական փոփոխությունների և ներառական ձեռքբերումների պատմություն»,- մեկնաբանում է Օլեգ Կոլպաշչիկովը։
Ծրագրի հիմնական վառ միջոցառումն այս տարի կլինի «Նեպտունի տոնը» ջրային փառատոնը՝ բոլորի համար։ Այս տոնը պատրաստում են ճամբարի հաշմանդամություն ունեցող և առանց հաշմանդամության մասնակիցները: Այն կներառի «Կույրերի նկարչություն» ներկայացումը, ներառական ստեղծագործական և սպորտային վարպետության դասեր։ Բոլորը կկարողանան իրենց ներդրումն ունենալ շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործում և մասնակցել բնապահպանական ակցիայի։ Եվ, իհարկե, կայաքինգի մրցումները ն և ներառական համերգը՝ Նեպտունի շնորհավորանքներով, ոչ մեկին անտարբեր չեն թողնի։
Տեղեկանք
«Ոգու առագաստներ» նախագծի նպատակն է՝ ներառական զբոսանավի հանրայնացումն է՝ որպես մասնակիցների հատուկ տաղանդների և կարողությունների դրսևորման արդյունավետ մոդել։ Ներառական արշավներ տեղի են ունենում 2011 թվականից ամբողջ աշխարհում։ 2023 թվականին ծրագրի թիմն աշխատում է Հայաստանում, Ղազախստանում և Թուրքիայում ներառական սոցիալ-մշակութային և սպորտային միջոցառումների միջոցով էքստրաբիլիթի համայնքների զարգացման վրա: «Ոգու առագաստներ. Էքստրաբիլիթի համայնքների զարգացում» նախագծին աջակցում են Հայկական ԱԷԿ-ը, Վինգեյթի անվան ինստիտուտը (Իսրայել), Անկախ Պետությունների Համագործակցության գործերով, Արտերկրում ապրող հայրենակիցների և Միջազգային մարդասիրական համագործակցության դաշնային գործակալությունը(Ռոսսոտրուդնիչեստվո), «Մեդսկան»  ընկերությունների խումբը և մի շարք այլ կազմակերպություններ:

«Паруса духа 2023: Развитие сообществ Экстрабилити» объединит людей разных возрастов в Армении
Международный социальный проект «Паруса духа 2023: Развитие сообществ Экстрабилити» открывает новую главу в своей истории. В организации работы открывающегося 3 сентября инклюзивного лагеря на озере Севан впервые примут участие волонтеры «серебряного» возраста из семи стран мира. Вместе с волонтерами-медиками они активно включились в подготовку спортивных и социокультурных мероприятий. Именно они откроют XIX этап проекта, демонстрируя эмпатию, жизненную энергию и жажду новых впечатлений.
«Благодаря активному участию людей старшего возраста – «серебряных» волонтеров – лагерь Armenian Camp станет местом, где возраст является не препятствием, а силой, способной вдохновить и преобразить», – рассказал основатель проекта, президент АНО «Белая трость» Олег Колпащиков. С 3 по 15 сентября в рамках проекта пройдут тренировки по каякингу, увлекательный поход по озеру Севан на парусных яхтах и инклюзивная регата, а также семинары и экскурсии по достопримечательностям прекрасной Армении. «Паруса духа: Развитие сообществ Экстрабилити» реализуется при поддержке Госкорпорации «Росатом».
Проект реализуется благодаря инклюзивным экипажам. В условиях длительных переходов люди с ограниченными возможностями здоровья проявляются, раскрывают свои экстрабилити – скрытые ранее таланты и способности. При этом люди без инвалидности, взаимодействующие с ними в общем деле, также развивают свой творческий потенциал, что благотворно влияет на всех участников. «Работа в инклюзивном экипаже и непредсказуемость парусного спорта создают условия для развития скрытых талантов и способностей, переосмысления ценностных установок всех участников путем взаимодействия и передачи личного опыта. Развитие экстрабилити основывается на чувстве внутреннего достоинства, взаимоуважения и ценности опыта преодоления кризисных жизненных ситуаций. «Паруса духа» – это международное сообщество людей, способных мотивировать других своим примером. Вместе мы создаем историю позитивных перемен и инклюзивных достижений», – комментирует Олег Колпащиков.
Яркой доминантой проекта в этом году станет водный фестиваль «Праздник Нептуна» для всех желающих. Участники лагеря с инвалидностью и без инвалидности готовят этот праздник, который включит в себя перформанс «Живопись слепых», инклюзивные творческие и спортивные мастер-классы от «серебряных» волонтеров, волонтеров-медиков. Каждый сможет внести свой вклад в защиту окружающей среды и принять участие в экологической акции. И, конечно, никого не оставят равнодушными соревнования на каяках и инклюзивный концерт с поздравлением от самого Нептуна.
Для справки:
Цель проекта «Паруса духа» – популяризация инклюзивного яхтинга как эффективной модели проявления особых талантов и способностей участников. Инклюзивные экспедиции проходят с 2011 года по всему миру. В 2023 году команда проекта проводит работу над развитием сообществ экстрабилити в Армении, Казахстане и Турции посредством проведения инклюзивных социокультурных и спортивных мероприятий. Проект «Паруса духа: Развитие сообществ Экстрабилити» поддерживают Армянская АЭС, Институт имени Вингейта (Израиль), Федеральное агентство по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству («Россотрудничество»), ГК «Медскан» и ряд других организаций.