Երևանը Մոսկվային խորհուրդ է տալիս խաղաղապահների անգործության պայմաններում զերծ մնալ իրավիճակի հանգամանքների աճպարարությունից և էլ ավելի բարդացումից
31/08/2023 12:18
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը.
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հերթական նույնաբովանդակ մեկնաբանությունն այն մասին, թե Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը հետևանք է 2022թ. հոկտեմբերին Պրահայում Ալմա-Աթայի հռչակագրի վկայակոչմամբ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս ճանաչելուն, որից հետո ռուսական խաղաղապահների խնդիրը դարձել է ղարաբաղյան հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցում հնարավոր ներգործությունը, տարակուսանք և հիասթափություն է առաջացնում։
Ստիպված ենք հրապարակավ հիշեցնել հետևյալ՝ արդեն իսկ հանրահայտ ժամանակագրությունը և էական հանգամանքները.
• ԼՂ հիմնախնդիրը երբևէ չի եղել տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. այն իր էությամբ մշտապես եղել և շարունակում է լինել ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հիմնահարց:
• 2022թ. օգոստոսին հայկական կողմն իր հավանությունն է տվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ռուսական նախագծին, համաձայն որի ԼՂ կարգավիճակի քննարկումը պետք է հետաձգվեր անորոշ ժամանակով։ Ադրբեջանն այդ նախագիծը մերժել է՝ զուգահեռաբար հայտարարելով (ինչպես օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում), որ չի պատրաստվում ԼՂ հետ կապված ոչինչ քննարկել Հայաստանի հետ, և օրեր անց՝ սեպտեմբերի 13-ին, ռազմական ագրեսիայի է դիմել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
• Ռուսական կողմը ոչ միայն ադրբեջանական մերժումից հետո հետամուտ չի եղել իր առաջարկին, այլև բացարձակ անտարբերություն է դրսևորել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի կապակցությամբ՝ այդպես էլ անպատասխան թողնելով երկկողմ իրավապայմանագրային հիմքով ՀՀ-ին օժանդակություն ցուցաբերելու հայկական կողմի պաշտոնական նամակը։ Ավելին, Հայաստանի վրա հարձակման՝ իր կողմից արձանագրման բացակայությունը և դրանից բխող անգործությունը ՌԴ-ն պայմանավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատված չլինելու կեղծ պատրվակով՝ դրանով իսկ կամա թե ակամա աջակցելով այն ակնհայտորեն կեղծ և խիստ վտանգավոր թեզին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, հետևաբար սահմանների վրա հարձակումը և Հայաստանի տարածք ներխուժումն էլ դժվար է հավաստել: Մոտավորապես նույն մտայնությամբ պատշաճ արձագանքի չի արժանացել Հայաստանի նույնանման դիմումը նաև ՀԱՊԿ շրջանակներում:
• Այս պայմաններում 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որը դեռևս 1991թ. ստորագրել են նախկին Խորհրդային հանրապետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը խորհրդային պետությունների նախկին ադմինիստրատիվ սահմաններով: Այսպիսով՝ Պրահայում որևէ նոր բան չի որոշվել՝ 2022թ. հոկտեմբերի դրությամբ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ուժի մեջ է եղել շուրջ 31 տարի շարունակ: Պրահայի պայմանավորվածությունները ոչինչ չեն փոխել նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստում: Միակ նորույթն այն էր, որ Պրահայի հանդիման արդյունքների հիման վրա ԵՄ-ն որոշում ընդունեց մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի հայկական կողմում՝ նպաստելու սահմանի կայունությանը:
• ՌԴ-ն բազմիցս, այդ թվում նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս, իսկ ամենաթարմը և թերևս ամենահատկանշականը՝ Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հարաբերութունների հաստատման փաստաթղթով նշել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը:
• Լաչինի միջանցքն արգելափակվել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության գոտում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված կեղծ բողոքի գործողությունների հետևանքով: Արդեն 2023թ. ապրիլին ադրբեջանական կողմը ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ ապօրինի անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում: Թեև այս գործողությունները եռակողմ հայտարարության ակնհայտ և կոպիտ խախտում էին, դրանց ՌԴ կողմից որևէ հակազդեցություն չի գրանցվել: Փոխարենը ռուս խաղաղապահները 2023թ. հունիսի 15-ին գործուն աջակցություն էին ցուցաբերում իրենց առաքելության շրջանակներից և պատասխանատվության աշխարհագրական գոտուց դուրս՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, Ադրբեջանի դրոշի տեղադրման փորձին, որին անմիջապես հետևել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակումը՝ ԼՂ-ում իրավիճակը մոտեցնելով իրական հումանիտար աղետի:
• Նման ամենաթողության պայմաններում ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում դիմում է այնպիսի քայլերի, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների առևանգումը՝ հուլիսի 29-ին Վագիֆ Խաչատրյանի, իսկ օգոստոսի 28-ին՝ երեք ուսանողների օրինակով:
• Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի նմանօրինակ գործելակերպը, ցավոք, նորություն չէ. 2020թ. դեկտեմբերի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտումը, Խծաբերդ եւ Հին Թաղեր գյուղերի ապօրինի գրավումը, 60 հայ զինծառայողների գերեվարումը և տեղափոխումը Բաքու, տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների ներկայությամբ եւ թողտվությամբ: Այն ժամանակ 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի պայմանավորվածությունները ձեռքբերված չէին: Նույնը վերաբերվում է 2022թ. մարտի 24-ի Փառուխի եւ 2022թ. օգոստոսի 1-ի Սարիբաբի դեպքերին, երբ Ադրբեջանը կրկին խախտեց շփման գիծը Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանական զինուժի կողմից գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող անձանց վրա կրակահերթերի արձակումը ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, ինչպիսի դեպքերից մեկը ավարտվել է մարտակերտցի տրակտորիստի սպանությամբ, գիշերային լուսարձակներով ու բարձրախոսներով ԼՂ բնակչության ահաբեկումը կրկին ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադարարի ռեժիմի հազարավոր խախտումները կրկին ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, այս տրամաբանության շարունակությունն են:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչին խորհուրդ ենք տալիս Լաչինի միջանցքի արգելափակման կանխման կամ արգելափակումից հետո դրա բացման ուղղությամբ ռուսական խաղաղապահների գործողությունների բացակայության պայմաններում զերծ մնալ իրավիճակի հանգամանքների աճպարարությունից և դրանով իսկ իրավիճակի էլ ավելի բարդացումից:
Նաև կրկին հարկ ենք համարում հավաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է տարածքային ամբողջականության և սահմանների փոխադարձ ճանաչման հիման վրա տարածաշրջանում կայունության հաստատման իր հանձնառությանը: Միևնույն ժամանակ երկարատև խաղաղության համար բացարձակապես անհրաժեշտ ենք համարում Լաչինի միջանցքի վերագործարկումը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի կանխումը և միջազգային հովանու ներքո Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությամբ բոլոր առկա խնդիրների հասցեագրումը:

Ереван советует Москве воздержаться от лавирования обстоятельствами и еще большего усложнения ситуации в условиях бездействия российских миротворцев
31/08/2023 14:36
Пресс-секретарь МИД Республики Армения Ани Бадалян выступила с комментарием в связи с заявлением официального представителя МИД Российской Федерации Марии Захаровой, сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Очередной комментарий официального представителя МИД РФ аналогичного содержания о том, что ситуация в Лачинском коридоре является следствием того, что, в октябре 2022 года в Праге, сославшись на Алма-Атинскую декларацию, Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана, после чего задачей российских миротворцев стало возможное влияние в вопросе прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, вызывает недоумение и разочарование.
Мы вынуждены публично напомнить уже известную всем хронологию событий и существенные обстоятельства.
• Нагорно-карабахский конфликт никогда не был территориальным спором между Арменией и Азербайджаном: по своей сути он всегда был и остается вопросом прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
• В августе 2022 года армянская сторона одобрила российский проект урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, согласно которому обсуждение статуса Нагорного Карабаха откладывалось на неопределенный срок. Азербайджан отверг данный проект, одновременно заявив (как и 31 августа в Брюсселе), что не собирается обсуждать с Арменией что-либо, связанное с Нагорным Карабахом, а через несколько дней, 13 сентября, прибег к военной агрессии против суверенной территории Армении.
• После отказа Азербайджана российская сторона не только не проявила последовательность в этом вопросе, но и проявила абсолютное безразличие к агрессии против суверенной территории Республики Армения, оставив без ответа официальное письмо армянской стороны об оказании поддержки Республике Армения на основе двусторонней договорно-правовой базы. Более того, отсутствие реакции на нападение на Армению и вытекающее из этого бездействие Российская Федерация объяснила отсутствием делимитации межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном, что является ложным предлогом, тем самым желая того или нет поддержав заведомо ложный и крайне опасный тезис о том, что по причине отсутствия границы между Арменией и Азербайджаном сложно зафиксировать нападение и вторжение на территорию Армении. Аналогично, схожий запрос Армении в ОДКБ также не удостоился должной реакции.
• На этом фоне 6 октября 2022г. в Праге Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Алма-Атинской декларации, которую бывшие советские республики, включая Армению, Азербайджан и Россию, подписали еще в 1991 году, признав территориальную целостность друг друга с административными границами, существовавшими между республиками во время Советского Союза. Таким образом, в Праге не было решено ничего нового: по состоянию на октябрь 2022г. Алма-Атинская декларация действовала на протяжении уже около 31 года. Договоренности, достигнутые в Праге, не привнесли ничего нового и в текст Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. Единственным новшеством стало то, что по итогам встречи в Праге ЕС решил развернуть наблюдательную миссию на армянской стороне межгосударственной армяно-азербайджанской границы, с тем чтобы способствовать стабильности на границе.
• Российская Федерация неоднократно, в том числе после подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г., признавала Нагорный Карабах частью Азербайджана. Самым последним и, тем не менее, самым значимым стало то, что документом, устанавливающим стратегические отношения с Азербайджаном, Россия признала территориальную целостность Азербайджана.
• 12 декабря 2022 года в зоне контроля российского миротворческого контингента Лачинский коридор был заблокирован в результате ложных протестов, организованных азербайджанскими властями. Уже в апреле 2023 года азербайджанская сторона в присутствии российских миротворцев установила незаконный контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре. Несмотря на то, что эти действия представляли собой явное и грубое нарушение Трехстороннего заявления, противодействия им со стороны Российской Федерации не было зафиксировано. Вместо этого 15 июня 2023 года российские миротворцы оказали эффективную поддержку попытке Азербайджана установить азербайджанский флага на суверенной территории Армении, что выходит за рамки их миссии и географической зоны ответственности. Непосредственно этому последовало полное блокирование Лачинского коридора, приближая ситуацию в Нагорном Карабахе к настоящей гуманитарной катастрофе.
• В условиях подобной вседозволенности в присутствии российских миротворцев азербайджанская сторона на незаконном КПП в Лачинском коридоре прибегает к таким шагам, как похищение жителей Нагорного Карабаха. Например, 29 июля был похищен Вагиф Хачатрян, 28 августа – 3 студента.
К сожалению, подобная практика российского миротворческого контингента не нова: нарушение линии соприкосновения в Нагорном Карабахе 11 декабря 2020 года, незаконный захват сел Хцаберд и Хин Тагер, захват и передача Баку 60 армянских военнослужащих происходили в присутствии и при попустительстве представителей российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Тогда еще не было договоренностей от 6 октября 2022г. То же самое относится и к событиям в селе Парух 24 марта 2022 года и в Сарибабе 1 августа 2022 года, когда Азербайджан вновь нарушил линию соприкосновения в Нагорном Карабахе. Обстрелы азербайджанскими вооруженными силами людей, осуществляющих сельскохозяйственные работы, в присутствии российских миротворцев, один из случаев которого закончился убийством тракториста из Мартакерта, устрашение населения Нагорного Карабаха ночными прожекторами и громкоговорителями опять же в присутствии российских миротворцев, тысячи нарушений режима прекращения огня со стороны азербайджанских вооруженных сил также в присутствии российских миротворцев вписываются в эту логику.
​​Советуем представителю МИД России воздержаться от лавирования обстоятельствами ситуации и тем самым ее еще большего усложнения в условиях отсутствия действий российских миротворцев в направлении предотвращения блокирования Лачинского коридора или его открытия после.
Считаем также необходимым вновь заверить, что Республика Армения привержена своему обязательству установления стабильности в регионе на основе взаимного признания территориальной целостности и границ. В то же время считаем абсолютно необходимым возобновление функционирования Лачинского коридора в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и решениями Международного Суда ООН, а также предотвращение гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и решение всех существующих проблем путем диалога Баку-Степанакерт под международной эгидой», - говорится в комментарии МИД Армении.