Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի թեման առաջնային է քննարկել այն տեսանկյունից, թե ինչ ենք ունենալու հետո և ինչ ապագա է ուրվագծվելու
31/08/2023 13:36
Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի թեման առաջնային է քննարկել այն տեսանկյունից, թե ինչ ենք ունենալու հետո և ինչ ապագա է ուրվագծվելու ստեղծված անչափ ծանր ու անորոշ ժամանակահատվածում: Այդ մասին գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Արայիկ Հարությունյան անձին ու նախագահին բազմաթիվ առիթներով եմ անդրադարձել, բայց հիմա կանգ չեմ առնի, դրա առիթը դեռ կլինի, սակայն քաոսի շեմին կանգնած Արցախին ուժ, կամք ու նոր շունչ է պետք, որը պետք է ամեն գնով ապահովել:
Ի դեպ, Հայաստանի այն ուժերը, գործիչները, ովքեր ասում են, որ Հարությունյանին պարտադրել են հեռանալ, իսկ դրանով պետականություն է փլուզվում, ապա հիշեցնեմ, որ Հարությունյանը ամիսներ առաջ սահմանադրական փոփոխությունների պրոցես էր նախաձեռնել, որը հնարավորություն է տալիս ԱԺ-ին այսպիսի իրավիճակում նախագահ ընտրել:
Ինչ վերաբերվում է հրաժարական «պարտադրելուն», ապա եթե նման պահանջ ՀՀ իշխանությունից չի եղել, ապա Արցախում հիմնական դերակատարների կողմից պարտադրանք չի եղել, ավելին` նրան հորդորել են այդպիսի քայլի գնալ հարաբերական կայուն ժամանակահատվածում, սակայն Հարությունյանը պնդել է, որ պետք է գնա:
Այս պահին բարձր կամ բարձրագույն պաշտոն զբաղեցնելն Արցախում ծանր փորձություն է լինելու, որի տակ ամեն մարդ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով չի մտնի, սակայն ով էլ այդ պատասխանատվությունը ստանձնի, պետք է նրա շուրջ հանրային համախմբում և կոնսեսուս ապահովել:
Իհարկե, շատ բան կախված է նրանից, թե ով կլինի առաջնորդողը և արդյո՞ք դա ազգային համերաշխություն ստեղծելու հնարավորություն կստեղծի», - գրել է նա:

Многое зависит от того, кто будет лидером и приведет ли это к формированию атмосферы национальной солидарности– Тигран Абрамян
31/08/2023 15:52
Тема отставки Араика Арутюняна прежде всего должна обсуждаться с той точки зрения, что мы будем иметь и какое будущее нас ждет в создавшийся крайне тяжелый и неопределенный период. Об этом написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Я неоднократно касался личности и президента Араик Арутюнян, но сейчас не буду останавливаться на этом, поскольку для этого еще будет возможность, однако находящемуся на грани хаоса Арцаху нужны силы, воля и новое дыхание, которые должно быть обеспечены любой ценой.
Кстати, тем силам и деятелям Армении, которые говорят, что Арутюняна вынудили уйти, а этим рушится государственность, напомню, что Арутюнян несколько месяцев назад инициировал процесс конституционных изменений, которые дают возможность Национальному Собранию избрать президента в такой ситуации.
Что касается «принуждения» к отставке, то если такого требования не было от властей Армении, то со стороны основных действующих лиц в Арцахе принуждения не было, более того, его призывали пойти на такой шаг в относительно спокойный период, однако Арутюнян настоял на том, что должен уйти.
В данный момент занимать высокую или высшую должность в Арцахе – тяжелое испытание, на которое не каждый пойдет по объективным и субъективным причинам, но кто бы не взял на себя эту ответственность, нужно обеспечить вокруг него общественную консолидацию и консенсус.
Конечно, многое зависит от того, кто будет лидером и создаст ли это возможность для формирования атмосферы национальной солидарности», - написал он.