Իրավական ճանապարհով իշխանափոխության  իրականացումը պետականության պահպանման  համար կարևոր նշանակություն ունի․ Արայիկ Հարությունյան
01/09/2023 16:24
Իրավական ճանապարհով իշխանափոխության իրականացումը պետականության պահպանման համար կարևոր նշանակություն ունի․ Արայիկ Հարությունյան
Սեպտեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետության  նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  կառավարության ադամներին և պետական կառավարման այլ մարմինների, դատական համակարգի ղեկավար կազմին է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության   նորանշանակ պետական նախարար Սամվել Շահրամանյանին:
Արայիկ Հարությունյանը, շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին համատեղ աշխատանքի համար,  ներկայացրել է իր հրաժարականի դրդապատճառները։ Նշելով,  որ   մինչև Ազգային ժողովի կողմից նոր նախագահի ընտրությունը շատ պատասխանատու ժամանակաշրջան է, Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ դրա հաղթահարումը և իրավական ճանապարհով իշխանափոխության  իրականացումը պետականության պահպանման  համար կարևոր նշանակություն ունեն:
Արայիկ Հարությունյանը գործընկերներին  հորդորել է  սթափ գնահատել իրավիճակը և սատար կանգնել նոր ձևավորվող իշխանությանը`  երկրում ստեղծված հումանիտար աղետը հաղթահարելու, ներքին ու արտաքին հնարավոր մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Գուրգեն Ներսիսյանին երկրի համար բարդ ժամանակաընթացքում պետական կառավարման համակարգում պատասխանատվություն ստանձնելու համար և Սամվել Շահրամանյանին՝ պատմական ծանր  ժամանակաշրջանում պետական նախարարի պաշտոնն ստանձնելու առաջարկն ընդունելու համար:

Осуществление смены власти законным путем имеет важное значение для сохранения государственности – Араик Арутюнян
01/09/2023 16:46
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 1 сентября представил новоназначенного государственного министра Самвела Шахраманяна членам правительства, руководителям других органов государственного управления, руководящему составу судебной системы, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства, выразив благодарность коллегам за совместную работу, представил причины своей отставки. Отметив, что период до избрания Национальным собранием нового президента является очень ответственным, Араик Арутюнян подчеркнул, что его преодоление и осуществление смены власти законным путем имеют важное значение для сохранения государственности.
Араик Арутюнян призвал коллег трезво оценить ситуацию и поддержать новые власти в вопросе преодоления создавшейся в стране гуманитарной катастрофы и противостояния возможным внутренним и внешним вызовам.
Президент выразил признательность Гургену Нерсисяну за то, что он взял на себя ответственность в системе государственного управления в сложный для страны период, и Самвелу Шахраманяну – за принятие предложения занять пост государственного министра в этот тяжелый исторический период.