ԱՄՆ Կոնգրեսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի թեմայով լսումներ կկայանան
ԱՄՆ Կոնգրեսի՝ Թոմ Լանտոսի անվան Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը սեպտեմբերի 6-ին կքննարկի Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրադրությունը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունը։
Լսումներին իր փորձագիտական կարծիքը կներկայացնի Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն, որն օգոստոսի 7-ին զեկույց էր ներկայացրել՝ շեշտելով, որ «կան ողջամիտ հիմքեր՝ հավատալու, որ 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրականացվում»:
Իսկ Կոլումբիայի համալսարանում Մարդու իրավունքների ուսումնասիրման ինստիտուտի Խաղաղության կառուցման և մարդու իրավունքների ծրագրի տնօրեն Դեյվիդ Ֆիլիպսը վկայություն կտա Ադրբեջանի կառավարության մտադրությանն առնչվող փաստերի մասին։

Слушания по Нагорному Карабаху пройдут в Комиссии по правам человека Конгресса США
6 сентября Комиссия Тома Лантоса по правам человека Конгресса США обсудит ситуацию в Нагорном Карабахе в результате блокировки Лачинского коридора. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение комиссии.
Своё экспертное мнение на слушаниях представит Луис Морено Окампо, бывший прокурор Международного уголовного суда, который представил доклад 7 августа, подчеркнув, что «есть разумные основания полагать, что в 2023 году будет совершен геноцид против армян, живущих в в Нагорном Карабахе».
Дэвид Филлипс, директор программы миростроительства и прав человека Института изучения прав человека Колумбийского университета, даст показания о фактах, связанных с намерением правительства Азербайджана.