Արցախից 11 բուժառու Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին Արցախի Հարապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 4 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 36 երեխա, 9-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 97 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 11 пациентов перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 1 сентября, 11 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста перевезены в специализированные медицинские центры Армении для оказания неотложной помощи, сообщает Минздрав Арцаха.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах четырех пациентов, которые были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
В медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находятся 36 детей, девять из них в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медцентре получают 97 пациентов, 6 из них находятся в реанимационном отделении, двое – в крайне тяжелом состоянии.