Շրջափակման ընթացքումԱրցախի  տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 501 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս
ԼՂ-ի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 1890  քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից՝ վերջին 3 օրվա ընթացքում աճելով շուրջ 20 դեպքով։
«Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 754  հիվանդ, իսկ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ՝ ևս 70-ը՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար: Վերջին օրերին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ևս 343 հոգի (հիմնականում ուսանողներ և ՌԴ քաղաքացիներ) տեղափոխվել են Հայաստան: ԿԽՄԿ գործունեության հանդեպ հարուցված ադրբեջանական լրացուցիչ խոչընդոտների պատճառով գրեթե մեկ ամիս շարունակ դադարեցվել էին տեղափոխությունները մայիսին, կրկին կասեցվել հունիսի 15-ին, որից հետո որոշակի ընդհատումներով ու լրացուցիչ խոչընդոտներով շարունակվում են առ այսօր, իսկ ռուս խաղաղապահների կողմից անձանց տեղափոխությունները կասեցվել էին հունիսի 15-ին և վերականգնվել միայն օգոստոսի 21-ին, սակայն միայն մեկ ուղղությամբ՝ Արցախից Հայաստան, որն էլ կասեցվել է օգոստոսի 28-ին՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից արցախցի երեք ուսանողների առևանգումից հետո:
Շրջափակման հետևանքով իրենց տներ չեն կարողացել վերադառնալ ավելի քան 6000 անձինք, ներառյալ՝ շուրջ 800 երեխա, որոնց մի մասն արդեն վերադարձել է տուն՝ Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների աջակցությամբ:
Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով (Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքով) ոչ մի քաղաքացի ազատորեն չի երթևեկել, և մարդկանց երկկողմանի տեղաշարժի դեպքերը նվազել են շուրջ 218 անգամով, եղածն էլ միայն Կարմիր խաչի ու ՌԴ խաղաղապահների աջակցությամբ (264  օրվա ընթացքում մարդկանց 646.800-ի փոխարեն՝ 2966 մուտք և ելք։ Ընդ որում՝ վերջին 3 օրում գրանցվել է քաղաքացիների՝ 11 ելքի և մուտքի դեպք՝ ԿՄԽԿ-ի մեքենաներով:
Արգելափակված ճանապարհով Արցախի քաղաքացիների ոչ մի մեքենա չի անցել, իսկ մեքենաների ընդհանուր շարժը գրեթե 81 անգամ ավելի քիչ է եղել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման (264 օրվա ընթացքում 242.880-ի փոխարեն՝ 2972  մեքենայի մուտք և ելք, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների կողմից): Դա նշանակում է, որ վերջին 3 օրվա ընթացքում արձանագրվել է մեքենաների 3 մուտք և ելք՝ ԿՄԽԿ-ի մեքենաները:
Շուրջ 18 անգամ ավելի քիչ կենսական նշանակության ապրանք է ներկրվել միայն Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների կողմից, քան իրականում պետք է լիներ առանց շրջափակման (264 օրվա ընթացքում մոտ 105.600 տոննայի փոխարեն՝ 5715 տոննա, որից վերջին 3 օրվա ընթացքում՝ 0 տոննա:
Շրջափակման ընթացքում Ադրբեջանը հանրագումարային 197 օր շարունակ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը, իսկ էլեկտրամատակարարումը լրիվությամբ խափանված է արդեն 235 օր շարունակ: Դա հանգեցրել է ամենօրյա հովհարային ու լրացուցիչ վթարային անջատումների և բազմաթիվ հիմնարկների գործունեության փակման կամ կրճատման:
Շրջափակումից ի վեր 1710 տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 40 %-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը։
Շրջափակման և կենսական ենթակառուցվածքների խափանման պատճառով շրջափակման մեկնարկից առ այսօր փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 17.000 մարդ, որը մասնավոր հատվածի աշխատողների 90%-ից ավելին է:
Դադարել են 32,6 կիլոմետր ճանապարհի, տասնյակ կիլոմետր ջրագծի, հազարավոր հեկտար հողատարածքների ոռոգման համակարգերի, 3717 բնակարանների, ավելի քան 40 սոցիալական և արտադրական ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքները։
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 501  մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 55  տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

В ходе блокады экономике Арцаха был нанесен ущерб в размере около 501 млн долларов
Из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях 1,890 граждан были лишены возможности прооперироваться, что больше на 20 случаев за последние 3 дней.
«До сегодняшнего дня при посредничестве Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 754 пациента для получения соответствующего лечения, в сопровождении российских миротворцев-70 больных. В последние дни, в сопровождении российских миротворцев в Армению перебрались еще 343 человек/ в основном студенты и граждане РФ/. Из-за дополнительных препятствий со стороны Азербайджана в отношении деятельности МККК транспортировка больных вновь была приостановлена с 15 июня, после чего продолжилась с некоторыми перерывами и дополнительными препятствиями, а перемещение лиц в сопровождении российских миротворцев было приостановлено 15 июня и возобновлено всего лишь 21 августа, но только в одном направлении-из Арцаха в Армению. Это было приостановлено 28 августа после похищения азербайджанскими вооруженными силами трех арцахских студентов.
Вследствие блокады 6,000 человек, включая 800 детей, не смогли вернуться в свои дома, только часть из них вернулась домой при поддержке Красного Креста и российских миротворцев․
По трассе Степанакерт-Горис/ Лачинский коридор/ не проехал беспрепятственно ни один гражданин, а случаи двустороннего движения людей уменьшились примерно в 218 раз, и только при посредничестве Красного Креста (вместо 646,800 чел. за 264 день, 2,966 чел. выехали и въехали, в том числе 11 случай въезда и выезда за последние 3 дней, на машинах Красного креста.
Ни одно транспортное средство граждан Арцаха не проехало по перекрытой дороге, а движение автомобилей было почти в 81 раз меньше, чем должно было быть без блокады (вместо 242,880 за 264 день въехало и выехало только 2,972 автомобилей, которые принадлежат Красному Кресту и российским миротворцам). Это свидетельствует о том, что за последние 3 дней зафиксировано всего 3 въездов и выездов на автомобилях МККК.
Красным Крестом и российскими миротворцами было ввезено примерно в 18 раз меньше товаров первой необходимости, чем должно было быть без блокады (5,715 тонн вместо примерно 105,600 тонн за 264 день, что составило всего 0 тонн за последние 3 дней).
В ходе блокады Азербайджан в общей сложности 197 дня подряд полностью или частично прерывал подачу газа из Армении в Арцах, а электроснабжение полностью нарушено уже 235 дня подряд. Это привело к ежедневным веерным и дополнительным аварийным отключениям и приостановлению или сокращению деятельности многочисленных учреждений.
С момента блокады 1710 хозяйствующих субъектов (40% от общего числа) приостановили свою деятельность из-за невозможности работать в условиях блокады.
По предварительным оценкам, 17,000 человек потеряли свою реальную работу и доход из-за блокады и разрушения жизненно важной инфраструктуры, что составляет более 90 процентов работников частного сектора.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 501 млн долларов, что привело к необеспечению прогнозируемого годового показателя ВВП в размере 55% (903 млн долларов)», - говорится в бюллетене правительства Арцаха.