ՄԻՊ աշխատակազմն իրականացնում է մշտադիտարկում և փաստերի հավաքագրում՝ Սոթքի և Նորաբակի ուղղությամբ ադրբեջանական գործողությունների վերաբերյալ
01/09/2023 14:05
ՄԻՊ աշխատակազմը հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ  սեպտեմբերի 1-ին ստացվել են ահազանգեր Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինտենսիվ կրակոցներ արձակելու առնչությամբ։
«Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվում են մշտադիտարկում և փաստերի հավաքագրում, որից հետո Պաշտպանը հանդես կգա լրացուցիչ հայտարարությամբ։
Միևնույն ժամանակ, Պաշտպանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ագրեսիվ վարքագիծը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի սկզբունքները, իրական վտանգ է ներկայացնում քաղաքացիական բնաչության կյանքի իրավունքի և անվտանգության, ինչպես նաև մյուս հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից»,- նշված է ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդագրությունում։

Агрессивное поведение ВС Азербайджана грубо нарушает принципы международного права – омбудсмен Армении
01/09/2023 14:21
Аппарат Защитника прав человека Армении распространил заявление, в котором отмечается, что 1 сентября получены сообщения об интенсивном обстреле со стороны ВС Азербайджана армянских позиций, расположенных в направлении Сотка и Норабака Гегаркуникской области.
«Аппарат омбудсмена проводит мониторинг и сбор фактов, после чего Защитник прав человека выступит с дополнительным заявлением.
В то же время Защитник прав человека подчеркивает, что агрессивное поведение ВС Азербайджана грубо нарушает принципы международного права, представляет реальную угрозу с точки зрения обеспечения права на жизнь и безопасности, а также других фундаментальных прав гражданского населения», - говорится в сообщении офиса омбудсмена Армении.