Ֆրանսիական հումանիտար բեռը պահեստավորվել է Գորիսում և շրջակա համայնքներում
Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքների և շրջանների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի համար ուղարկված հումանիտար ապրանքները պահեստավորվել են Գորիսի և շրջակա համայնքների պահեստներում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դրանք ունեն պիտանելիության և պահպանման ժամկետների հետ կապված որոշակի հատուկ պահանջներ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանը։
«Ինչպես տեղյակ եք, սեպտեմբերի 30-ին Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներ և շրջաններ՝ ի աջակցություն և համերաշխություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, միացել են Հայաստանի կառավարության հումանիտար նախաձեռնությանը՝ տրամադրելով ընդհանուր 50 տոննայից ավել հումանիտար օգնություն: Ցավոք, պետք է արձանագրել, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման և Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ներկայումս հնարավոր չէ հումանիտար բեռի այս խմբաքանակը տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղ: Հաշվի առնելով, որ հումանիտար ապրանքները՝ պարենամթերքը, մանկական սնունդը և առաջին անհրաժեշտության պարագաներն ունեն պիտանելիության և պահպանման ժամկետների հետ կապված որոշակի հատուկ պահանջներ, հիշյալ բեռները պահեստավորվել են Գորիսում և շրջակա համայնքների պահեստներում, որպեսզի առաջին իսկ հնարավորության դեպքում անհապաղ տեղափոխվեն Լեռնային Ղարաբաղ»,- ասաց Սարգսյանը:

Французский гуманитарный груз складирован в Горисе и близлежащих населенных пунктах
Гуманитарные грузы, отправленные в Нагорный Карабах рядом городов и регионов Франции, складированы на складах Гориса и близлежащих населенных пунктов с учетом того, что к ним предъявляются определенные особые требования, связанные со сроками годности и сроками хранения.
Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил представитель правительства РА Вардан Саргсян.
"Как известно, 30 сентября ряд городов и регионов Франции в знак поддержки и солидарности народа Нагорного Карабаха присоединились к гуманитарной инициативе правительства Армении, предоставив в общей сложности более 50 тонн гуманитарной помощи. К сожалению, следует отметить, что из-за неконструктивной позиции Азербайджана и незаконного блокирования Лачинского коридора в настоящее время не представляется возможным перевезти эту партию гуманитарного груза в Нагорный Карабах. Учитывая, что к гуманитарным товарам, продуктам питания, детскому питанию и предметам первой необходимости предъявляются особые требования, связанные со сроками годности и хранения, указанные грузы складированы на складах в Горисе и близлежащих населенных пунктах, чтобы их можно было при первой же возможности переправить в Нагорный Карабах», - сказал Саргсян.