Մեզ պետք է, որ Հայաստանի իշխանություններն արցախահայերի թիկունքում Արցախի ճակատագրի մասին վտանգավոր հայտարարություններ չանեն․ Ռուբեն Վարդանյան
02/09/2023 10:06
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը՝ Անկախության օրվա առթիվ․
«Արցախի Հանրապետության հռչակումից 32 տարի անց Արցախն այսօր գոյաբանական վտանգի առաջ է կանգնած, իսկ արցախահայությունը դիմակայում է անմարդկային զրկանքների՝ արժանապատիվ կյանք ունենալու ու սեփական հայրենիքում ապրելու համար:
Նույնպիսի գոյաբանական վտանգի առաջ է կանգնած Հայաստանը, քանի որ կեղծ են այն թեզերը, թե հանձնելով Արցախը՝ Հայաստանը խաղաղություն է ստանալու: Ադրբեջանի երեկվա սադրանքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը չի բավարարվելու Արցախը զավթելով, նրանց նպատակները շատ ավելի հեռուն են գնում:
Այն, ինչի միջով հիմա անցնում է հայ ժողովուրդը Արցախում, ու նաև Հայաստանում, վստահաբար կարելի է անվանել մեր պատմության ծանրագույն էջերից մեկը: Պատմական այս հանգրվանում մեզ համար ամենակարևորն այս փուլն արժանապատվորեն հաղթահարելն է, իսկ դրա փորձը մենք ունենք:
32 տարի առաջ էլ հեշտ չէր այդ որոշումն ընդունելը, բայց այն ընդունվեց, քանի որ դա էր Արցախը հայկական պահելու, Արցախի հայերի դեմ հետագա ցեղասպանական գործողությունները կանխելու և արժանապատիվ կյանք ապրելու միակ ճանապարհը: Այսօր նույն խնդրի առաջ ենք կանգնած: Ինձ համար, որպես մի մարդու, որը 20 տարուց ավելի տարբեր ծրագրեր է իրականացնում Արցախում և որն ուղիղ մեկ տարի առաջ Արցախ տեղափոխվելու որոշում կայացրեց, շատ պարզ է, որ Արցախի հայերը իրենց որոշումը չեն փոխել: Նրանց համար ոչ մի սով ու տառապանք, անգամ մահը այնքան սարսափելի չէ, որքան Հայրենիքի, ազատության ու արժանապատվության կորուստը:
Ի՞նչ է այսօր պետք Արցախին ու արցախահայությանը:
Մեզ պետք է, որ Հայաստանը, ողջ հայությունը սատար կանգնի մեր պայքարին ու դիմադրությանը:
Մեզ պետք է, որ ողջ հայությունը գիտակցի, որ Արցախի հարցն ազգային արժանապատվության հարց է, դա նաև Հայաստանի անվտանգության ու հայկական աշխարհի պահպանության հարց է:
Մեզ պետք է, որ Հայաստանի իշխանություններն արցախահայերի թիկունքում Արցախի ճակատագրի մասին վտանգավոր հայտարարություններ չանեն: Դրանք ոչ միայն չեն նպաստում իրավիճակի թեթևացմանը, այլև խնդիրներ են ստեղծում հենց Հայաստանի Հանրապետության համար:
Մեզ պետք է, որ պահպանվեն մեր երկու պետությունների հիմքում ընկած սկզբունքներն ու արժեքները: Որքան էլ ժամանակները դժվար լինեն, այդ սկզբունքները փոփոխության ենթակա չեն, քանի որ հենց այդ սկզբունքները պահպանելու կարողությունն է պետությունների կայացման ու հզորացման ցուցիչը:
Մենք համատեղ ուժերով պետք է հասնենք նրան, որ Ադրբեջանն առաջին հերթին ստիպված լինի բացել Բերձորի (Լաչինի)միջանցքը:
Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում պիտի կարողանանք միավորվել և թևութիկունք լինել միմյանց: Այնպես անենք, որ Ադրբեջանն զգա մեր՝ ցանցային ազգ լինելու առավելությունն ու դրա ազդեցությունը: Այնպես անենք, որ 120 հազար մարդու, 30 հազար երեխայի սովի մատնող երկրի ղեկավարությունը քաղաքակիրթ աշխարհում արժանանա արհամարհանքի:
Իսկ մենք ողջ աշխարհին ցույց ենք տալու, որ ոչ մի ադրբեջանական ճնշում, ոչ մի սով չի կարող ստիպել Արցախում ապրող հային հրաժարվել իր հողի վրա ազատ, անկախ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքից:

Нам нужно, чтобы власти Армении за спиной арцахских армян не делали опасных заявлений о судьбе Арцаха – Рубен Варданян
02/09/2023 11:00
Бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян направил послание по случаю Дня Республики Арцах.
«Арцах сегодня, спустя 32 года после провозглашения Республики Арцах, стоит перед экзистенциальной угрозой, а арцахские армяне переносят нечеловеческие лишения ради того, чтобы иметь достойную жизнь и жить на своей собственной Родине.
Перед такой же экзистенциальной угрозой стоит Армения, поскольку лживы те тезисы, согласно которым, сдав Арцах, Армения получит мир. Вчерашняя провокация Азербайджана в очередной раз доказывает, что захватом Арцаха Азербайджан не удовлетворится – их цели идут гораздо дальше.
То, через что проходит сейчас армянский народ в Арцахе, но также в Армении, с уверенностью можно назвать одной из тяжелейших страниц нашей истории. На этой исторической вехе самое важное для нас – достойно преодолеть этот этап, а такой опыт у нас есть.
32 года назад тоже было непросто принять решение, но оно было принято, поскольку таков был единственный путь, чтобы сохранить Арцах армянским, чтобы предотвратить дальнейшие геноцидальные действия против армян Арцаха и жить достойной жизнью.
Сегодня мы стоим перед той же самой задачей. Для меня, как для человека, который больше 20 лет реализует различные проекты в Арцахе и который ровно год назад принял решение переехать в Арцах, совершенно ясно, что армяне Арцаха своего решения не меняли. Для них никакой голод и никакие страдания, даже смерть, не столь ужасны, как потеря Отечества, свободы и достоинства.
Что нужно сегодня Арцаху и арцахским армянам?
Нам нужно, чтобы Армения, всё армянство поддержали нашу борьбу и сопротивление.
Нам нужно, чтобы всё армянство осознало, что Арцахский вопрос – вопрос национального достоинства, это также вопрос безопасности Армении и сохранения Армянского мира.
Нам нужно, чтобы власти Армении за спиной арцахских армян не делали опасных заявлений о судьбе Арцаха. Они не только не способствуют облегчению ситуации, но и создают проблемы для самой Республики Армения.
Нам нужно, чтобы сохранялись принципы и ценности, заложенные в основу двух наших государств. Сколь бы трудны ни были времена, эти принципы не подлежат изменению, поскольку именно способность сохранять эти принципы является показателем становления и укрепления государств.
Мы общими силами должны достигнуть того, чтобы Азербайджан в первую очередь был вынужден открыть Бердзорский (Лачинский) коридор.В Армении, Арцахе и Диаспоре мы должны суметь объединиться и быть поддержкой друг другу.
Мы должны сделать так, чтобы Азербайджан чувствовал наше преимущество – быть сетевой нацией, и чтобы испытывал влияние этого. Руководство страны, обрекшей 120 тысяч человек, 30 тысяч детей на голод, должно стать нерукопожатным в цивилизованном мире и удостоится всеобщего презрения.
А мы всему миру покажем, что никакое азербайджанское давление, никакой голод не могут заставить живущего в Арцахе армянина отказаться от права жить свободно, независимо и достойно на своей земле.
Поздравляю с 32-летием независимости Республики Арцах!», - написал в своем Telegram-канале Рубен Варданян.