Հերթական էթնիկ զտումը կարող է տեղի ունենալ, և մենք անուշադրության ենք մատնում այն. New York Times-ի սյունակագրի հոդվածը Արցախում իրավիճակի մասին
04/09/2023 17:15
Ադրբեջանն օգտվում է այն բանից, որ Ռուսաստանը զբաղված է Ուկրաինայում հակամարտությամբ, և դա օգտագործում է «մարդկության դեմ իր սեփական հանցագործություններն» իրականացնելու նպատակով։
Նման կարծիք է հայտնել New York Times-ի սյունակագիր Նիկոլաս Քրիստոֆը՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Արցախի Հանրապոետությունում ստեղծված իրավիճակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածը վերնագրված է այսպես․ «Հերթական էթնիկ զտումը կարող է տեղի ունենալ, և մենք անուշադրության ենք մատնում այն»։
«Դուք, հավանաբար, չեք լսել Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող էթնիկ հայկական անկլավի նկատմամբ Ադրբեջանի դաժանության մասին, սակայն այն արժանի է քննության», - գրում է հոդվածի հեղինակը՝ հիշեցնելով Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում «ցեղասպանություն է տեղի ունենում» հայերի նկատմամբ։
«Չափազանց կարևոր է սա պիտակավորել՝ որպես ցեղասպանություն», - ասել է Օկամպոն Նիկոլաս Քրիստոֆին՝ կարևորելով, որ ԱՄՆ-ն և համաշխարհային այլ տերություններ, այդ թվում՝ այս թեմայի շուրջ բավական քչախոս Մեծ Բրիտանիան, ավելացնեն ճնշումն Ադրբեջանի վրա։
New York Times-ում հրապարակված հոդվածում հերթական անգամ խոսվում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման մասին, համաձայն որի Ադրբեջանը պետք է վերացնի շրջափակումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակի մասին։
«2020 թվականին Ադրբեջանը կարճ պատերազմ մղեց, որի ընթացքում հետ գրավեց անկլավի մեծ մասը, և այժմ այն ցանկանում է հետ բերել մնացած մասը և, ըստ իս, դուրս մղել էթնիկ հայ բնակչության մեծ մասին», - նշում է հոդվածի հեղինակը:
Հոդվածում նշվում է, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը, որոնք շատ տարամետ դիրքորոշումներ ունեն բազմաթիվ հարցերի շուրջ, համակարծիք են այն հարցում, որ Ադրբեջանը պետք է բացի Լաչինի միջանցքը։

Может произойти этническая чистка, но мы ее игнорируем: обозреватель New York Times о ситуации в Арцахе
04/09/2023 18:31
Азербайджан пользуется тем, что Россия занята конфликтом на Украине, и использует его для совершения «собственных преступлений против человечества». Такое мнение высказал обозреватель New York Times Николас Кристоф, коснувшись ситуации в Нагорном Карабахе в результате блокады Лачинского коридора.
По сообщению «Арменпресс», статья озаглавлена ​​следующим образом: «Может произойти еще одна этническая чистка, но мы ее игнорируем».
«Вы, наверное, не слышали о жестокости Азербайджана в отношении этнического армянского анклава под названием Нагорный Карабах, но она заслуживает расследования», - пишет автор статьи, вспоминая доклад бывшего главного прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, что в Нагорном Карабахе «происходит геноцид» над армянами.
«Чрезвычайно важно назвать это геноцидом», - сказал Окампо Николасу Кристофу, подчеркнув, что США и другие мировые державы, в том числе Великобритания, которая довольно молчалива по этой теме, должны усилить давление на Азербайджан.
В статье, опубликованной в газете New York Times, в очередной раз говорится о решении Международного суда, согласно которому Азербайджан должен снять блокаду, а также о сложной гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
«В 2020 году Азербайджан провел короткую войну, в ходе которой он вернул себе большую часть анклава, а теперь хочет вернуть себе остальное и, по моему мнению, изгнать большую часть этнического армянского населения», - отмечает автор статьи.
В статье упоминается, что США и Россия, занимающие крайне расходящиеся позиции по многим вопросам, согласны с тем, что Азербайджан должен открыть Лачинский коридор.