Դավիթ Իշխանյանը  նամակներ է ուղարկել  Ռուսաստան, Իրան, Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Եվրախորհրդարան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը  նամակներ է ուղարկել Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի, Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի, ԱՄՆ Սենատի, ԱՄՆ Կոնգրեսի, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի խոսնակներին: Նամակները Երևանում փոխանցվել են այդ երկրների դեսպանատներին, հայտնում են Արցախի խորհրդարանից։
«Ներկայացնելով Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու  տիրող հումանիտար ճգնաժամը և Ադրբեջանի կողմից կիրառված շրջափակումը՝ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նպատակը հայ ժողովրդին սովի մատնելն ու ցեղասպան քաղաքականության շարունակությունն է:
«Հազարամյակներ շարունակ Արցախը եղել է հայկական քաղաքակրթության ամրոց և վաղ քրիստոնեության կենտրոն: Արցախի ժողովուրդը երկար ժամանակ պայքարել է իր ազատության և ինքնորոշման համար՝ անհաղթահարելի թվացող ուժերի դեմ՝ Օսմանյան կայսրության ցեղասպան ռեժիմի սարսափից մինչև խորհրդային իշխանության ճնշումը։ Եվ այսօր, չնայած Ադրբեջանի դաժան ռեժիմից բխող մշտական սպառնալիքին, մենք կառուցել ենք ժողովրդավարական հասարակություն, որին շատերն են ձգտում»,- շեշտված է նամակում:
Դավիթ Իշխանյանը ակնկալում է, որ այդ երկրների խորհրդարանները քաղաքական ու դիվանագիտական խոովակներով  ճնշումներ  բանեցնեն ադրբեջանական սպառնալիքները չեզոքացնելու և  մարդկանց հիմնարար ու անօտարելի իրավունքների պաշտպանելու համար»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Давид Ишханян направил письма спикерам парламентов РФ, Ирана, Франции, США и главе Европарламента
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Давид Ишханян направил письма спикерам Государственной Думы России, парламента Исламской Республики Иран, Сената Франции, Сената США, Конгресса США, а также Европарламента. Письма были переданы в посольства этих стран в Ереване, сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
Представив права народа Арцаха, а также сложившийся гуманитарный кризис и осуществляемую Азербайджаном блокаду, спикер Национального Собрания Арцаха подчеркнул, что цель Азербайджана – обречь армянский народ на голод и продолжить геноцидальную политику.
«На протяжении тысячелетий Арцах был цитаделью армянской цивилизации и центром раннего христианства. Народ Арцаха долгое время боролся за свою свободу и самоопределение против кажущихся непобедимыми сил – от ужаса геноцидального режима Османской империи до гнета советской власти. И сегодня, несмотря на постоянную угрозу со стороны жестокого режима Азербайджана, мы построили демократическое общество, к которому стремятся многие», - отмечается в письме.
Давид Ишханян ожидает, что парламенты этих стран окажут давление по политическим и дипломатическим каналам для нейтрализации азербайджанских угроз и защиты фундаментальных и неотъемлемых прав людей.