Արցախից 9 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 9 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 2 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 90 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 9 пациентов перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 5 сентября, 9 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста перевезены в специализированные медицинские центры Армении для оказания неотложной помощи, сообщает Минздрав Арцаха.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах двух пациентов, которые были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
В медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находятся 24 детей, семь из них в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медцентре получают 90 пациентов, трое из них находятся в реанимационном отделении, один – в крайне тяжелом состоянии.