Ռուսաստանը Կախակն և Ազատ սահմանամերձ գյուղերի 85 ընտանիքի մարդասիրական օգնություն է տրամադրել
Գեղարքունիքի մարզի Կախակն և Ազատ սահմանամերձ գյուղերի ավելի քան 85 ընտանիքի փոխանցվել է 3 տոննա մարդասիրական օգնություն։ Նախաձեռնությունն իրականացվել է ռուսական կողմից՝ ի դեմս Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի, ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության աջակցությամբ և Վարդենիսի համայնքապետարանի հետ համագործակցությամբ: Օգնությունը գյուղերին են հասցրել Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի աշխատակիցները։
«Սա Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի նման առաջին նախաձեռնությունը չէ։ Հունիսին եղանք նաև Կուտական և Տրետուք գյուղերում, որտեղ երեխաներին նվիրեցինք դպրոցական պարագաներ, դիդակտիկ նյութեր և հագուստ, իսկ Կուտականի դպրոցին նվիրեցինք կահույք և համակարգիչներ ինֆորմատիկայի դասարանի համար: Այսօր բերել ենք մարդասիրական օգնություն բնակիչների և նվերներ բոլոր երեխաների համար։ Մեր երկրներին կապում է բարեկամության և դաշնակցության դարավոր պատմությունը և այս նախաձեռնությամբ մենք ցույց ենք տալիս, որ Ռուսաստանը կանգնած է եղբայրական հայ ժողովրդի կողքին», -նշել է Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։
«Բարձր ենք գնահատում Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի համագործակցության արդյունքները և հույս ունենք, որ մեր փոխգործակցությունը կլինի շարունակական», - ասել է Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանը:
Բացի անհրաժեշտ մթերքով մարդասիրական օգնությունից, Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնը հագուստ և կոշիկ նվիրեց Կախակնի և Ազատի շուրջ 80 երեխաների:
«Ուրախ ենք, որ Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի շնորհիվ մեր երեխաները ստացան սպորտային հագուստ և կոշիկներ, որոնց շնորհիվ կարող են հաճախել ֆիզկուլտուրայի դասերին։ Նվերները երեխաներին շատ ուրախացրեց»,- նշել է Կախակնի հիմնական դպրոցի տնօրեն Արտաշ Խլոյանը։

Россия предоставила гуманитарную помощь жителям  приграничных сел Армении
Свыше 3 тонн гуманитарной помощи передали более 85 семьям из приграничных сел Кахакн и Азат Гегаркуникской области Армении. Инициатива была реализована российской стороной в лице МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване при поддержке Пограничного управления ФСБ РФ в РА и при сотрудничестве с Администрацией общины Варденис. Помощь была доставлена сотрудниками Московского культурно-делового центра.
«Эта не первая подобная акция Дома Москвы в Ереване. В июне мы побывали также в селах Кутакан и Третук, где подарили местным детям школьные принадлежности, дидактические материалы и одежду, а средней школе села Кутакан Дом Москвы в Ереване подарил мебель и компьютеры для класса информатики. А сегодня мы привезли гуманитарную помощь для жителей, а также подарки для всех детей. Наши страны связывает многовековая история дружбы и союзничества и этой акцией мы хотим показать, что Россия стоит рядом с братским армянским народом», -  отметил генеральный директор МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян, подчеркнув, что инициатива будет продолжительной.
«Мы высоко оцениваем результаты сотрудничества с Домом Москвы в Ереване и надеемся, что наше взаимодействие будет продолжительным и даст новые, положительные результаты», -  отметил глава общины Варденис Агарон Хачатрян.
Инициаторы акции не оставили в стороне и маленьких жителей сел. Помимо гуманитарной помощи в виде необходимых продуктов  Дом Москвы в Ереване подарил также одежду и обувь около 80 детям Кахакна и Азата.
«Мы рады, что благодаря Дому Москвы в Ереване наши дети получили спортивную одежду и обувь, благодаря которым дети могут спокойно заниматься на уроках физкультуры. Дети очень обрадовались подаркам, многие уже успели все померить», -  поблагодарив Дом Москвы в Ереване, отметил директор Кахакнской основной школы Арташ Хлоян.