ԵՄ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում խուսափել հետագա միջադեպերից և վերադառնալ երկխոսության
Եվրամիությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքի շուրջ վերջին զարգացումների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին աճող լարվածությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  ԵՄ-ի կայքէջում տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրոպական միությունը մեծ մտահոգությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի սահմանափակումներին և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վրա ազդող հումանիտար և անվտանգային լուրջ հետևանքներին:
ԵՄ-ն հիշեցնում է, որ Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը խոչընդոտվել է գրեթե 9 ամսով, իսկ հունիսի 15-ից միջանցքը գրեթե ամբողջությամբ փակվել է՝ բացառությամբ երբեմն իրականացվող բժշկական տարհանումների:
«Արդյունքում դեղորայքն ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքներն աղետալիորեն պակասում են կամ դրանք արդեն սպառվել են, ինչը սարսափելի հետևանքներ է ունենում տեղի բնակչության համար»,- ընդգծվում է ԵՄ-ի հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն ցավում է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությունը տարածաշրջանում լրջորեն խոչընդոտվել է, և կոչ է անում այն լիարժեք և արագ վերականգնել՝ ներառյալ հումանիտար բեռների փոխադրումը:
«ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը, որով հուլիսի 26-ին հանդես է եկել ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների գծով բարձրագույն հանձնակատարը՝ ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը երկու ուղղություններով և երաշխավորել, որ ճգնաժամն այլևս չի սրվի ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի ժամանակավոր միջոցների և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի որոշման։
ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունել Աղդամ քաղաքով ապրանքներ մատակարարելու Ադրբեջանի իշխանությունների հնչեցրած պատրաստակամությունը։  ԵՄ-ն հաստատակամ է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի նախկին համաձայնագրերի և միջազգային դատարանի որոշման համաձայն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Վերջին ամիսներին ԵՄ-ն ուշադրությամբ հետևում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով աճող լարվածությանը։ ԵՄ-ն արձանագրում է, որ հրաձգության հետ կապված միջադեպերի մասին հաղորդագրություններ են ստացվում գրեթե ամեն օր:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին խուսափել հետագա միջադեպերից և կրկին վերադառնալ երկխոսության»,- նշված է հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն հիշեցնում է նաև, որ Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը (EUMA) տեղերում իրավիճակի մասին զեկույցներ ներկայացնելու և դիտարկելու նպատակով պարեկություն է իրականացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով՝ հայկական կողմից, որի նպատակն է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը և ամրապնդել վստահությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
«ԵՄ-ն կրկնում է զսպվածություն ցուցաբերելու և ներգրավված բոլոր կողմերի միջև երկխոսության իր կոչերը։ Անհրաժեշտ են մշտական ջանքեր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության վերականգնման համար՝ տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար՝ ի շահ տեղի քաղաքացիական բնակչության: Բաքվի և նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության շուտափույթ հաստատումը վճռորոշ նշանակություն ունի, մասնավորապես, տարածաշրջանում հումանիտար ճգնաժամի լուծման, ինչպես նաև Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու անվտանգության և այլ հարցերի տեսանկյունից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ-ն նաև նշում է, որ Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարը պատրաստ է համագործակցել բոլոր համապատասխան կողմերի հետ՝ օգնելու հաղթահարել առկա հումանիտար խնդիրները:
« ԵՄ-ն, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, ակտիվորեն մասնակցում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելուն:
2023 թվականի հուլիսի 15-ին ԵԽ նախագահ Միշելի կողմից Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի մասնակցությամբ կազմակերպված վերջին եռակողմ հանդիպմանը երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են իրենց հաստատակամ հանձնառությունը խաղաղության գործընթացին: Նրանք մասնավորապես վերահաստատել են իրենց լիակատար հարգանքը միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ և իրենց ոչ երկիմաստ հավատարմությունը 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին՝ որպես սահմանների սահմանազատման քաղաքական շրջանակ: Սահմանի վերջնական դելիմիտացիան պետք է համաձայնեցվի բանակցությունների միջոցով։ Դելիմիտացիայի հարցում հետագա էական առաջընթացը միջազգային սահմանին լարվածության նվազեցման, թյուրիմացությունների և միջադեպերի կանխարգելման կարևոր գործոն է։
Բռնությունը, սպառնալիքները, կոշտ հռետորաբանությունը և ապատեղեկատվության տարածումը պետք է դադարեցվեն, որպեսզի ստեղծվի այնպիսի միջավայր, որը նպաստում է խաղաղությանը և կարգավորման բանակցություններին: Նրանց հանձառությունը բարեխիղճ երկխոսությանը մնում է նույնքան արդիական, որքան նախկինում: Այն պահանջում է բոլոր կողմերի իրական նվիրվածությունը համաձայնեցված արդյունքների հասնելու համար: Մարդասիրական խնդիրները պետք է լուծվեն, և անհրաժեշտ է անհապաղ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել վստահությունը վերականգնելու համար։
ԵՄ-ն շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության խթանմանը և Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման ջանքերին աջակցելուն՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց: Մենք չպետք է կորցնենք վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման համար ձեռք բերված ազդակը։ Կարևոր է շարունակել բանակցությունները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

ЕС призывает Азербайджан и Армению избегать дальнейших инцидентов и вернуться к диалогу
Европейский Союз выступил с заявлением относительно последних событий вокруг Лачинского коридора и растущей напряженности на границе между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает «Арменпресс», в заявлении, опубликованном на сайте ЕС, говорится, что Европейский Союз с большой обеспокоенностью следит за ограничениями на свободное передвижение через Лачинский коридор и серьезными гуманитарными последствиями, затрагивающими армян Нагорного Карабаха.
ЕС напоминает, что движение по Лачинскому коридору заблокировано почти 9 месяцев, а с 15 июня коридор закрыт почти полностью, за исключением редких случаев медицинской эвакуации.
«В результате катастрофически не хватает или уже закончились медикаменты и предметы первой необходимости, что имеет тяжелые последствия для местного населения», - подчеркивается в заявлении ЕС.
ЕС сожалеет, что деятельность Международного комитета Красного Креста в регионе серьезно затруднена, и призывает к его полному и скорейшему восстановлению, включая транспортировку гуманитарных грузов.
«ЕС повторяет свой призыв, сделанный 26 июля Верховным комиссаром ЕС по внешним связям, обеспечить свободу и безопасность передвижения в обоих направлениях через Лачинский коридор и обеспечить, чтобы кризис не обострился дальше, в соответствии с трехсторонним соглашением от ноября 2020 года, временными мерами Европейского суда по правам человека от декабря 2022 года и решением Международного Суда от февраля 2023 года.
Евросоюз принял к сведению готовность властей Азербайджана доставлять товары через город Агдам. ЕС непреклонен в том, что Лачинский коридор должен быть разблокирован в соответствии с предыдущими соглашениями и решением международного суда», - говорится в заявлении.
В последние месяцы ЕС внимательно следит за растущей напряженностью вдоль международной границы между Азербайджаном и Арменией. По данным ЕС, инциденты со стрельбой происходят почти ежедневно.
«Мы призываем все стороны избегать дальнейших инцидентов и вернуться к диалогу», - говорится в заявлении.
ЕС также напоминает, что миссия ЕС в Армении (EUMA) осуществляет патрулирование на месте с целью представления докладов и мониторинга вдоль международной границы между Арменией и Азербайджаном, на армянской стороне, с целью содействия урегулированию конфликта и укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном.
«ЕС повторяет свои призывы к сдержанности и диалогу между всеми вовлеченными сторонами. Постоянные усилия по восстановлению доверия между Арменией и Азербайджаном необходимы для обеспечения мира и стабильности в регионе на благо местного гражданского населения. Скорейшее установление диалога между представителями армян бывшей Нагорно-Карабахской автономной области и Баку имеет решающее значение, в частности, с точки зрения решения гуманитарного кризиса в регионе, а также прав и безопасности карабахских армяне и другие вопросы», - говорится в сообщении.
ЕС также отмечает, что комиссар Совета Европы по правам человека готов сотрудничать со всеми заинтересованными сторонами, чтобы помочь решить текущие гуманитарные проблемы.
«ЕС, в частности президент Совета Европы Шарль Мишель, активно участвует в поддержке процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
15 июля 2023 года на последней трехсторонней встрече, организованной президентом Совета Мишелем с участием президента Азербайджана Алиева и премьер-министра Армении Пашиняна, лидеры двух стран подтвердили свою твердую приверженность мирному процессу. Они особо подтвердили свое полное уважение к территориальной целостности и суверенитету друг друга, а также свою недвусмысленную приверженность Алматинской декларации 1991 года, как политической основе для демаркации границы. Окончательная делимитация границы должна быть согласована путем переговоров. Дальнейший значительный прогресс в делимитации является важным фактором снижения напряженности, предотвращения недоразумений и инцидентов на международной границе.
Насилие, угрозы, резкая риторика и распространение дезинформации должны прекратиться, чтобы создать среду, способствующую переговорам о мире и урегулировании. Их приверженность честному диалогу остается актуальной как никогда. Это требует подлинной приверженности всех сторон для достижения согласованных результатов. Необходимо решить гуманитарные вопросы и немедленно предпринять конкретные шаги для восстановления доверия.
ЕС по-прежнему полностью привержен продвижению диалога между Арменией и Азербайджаном и поддержке усилий по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе на благо всех людей в регионе. Мы не должны потерять импульс, набранный для урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном за последние месяцы. Важно продолжить переговоры», - говорится в сообщении.