Արցախում քննարկել են  անվտանգությանն ու պաշտպանության ապահովմանը, Հանրապետության նախագահի ընտրությանը վերաբերող հարցեր
06/09/2023 18:39
Արցախում քննարկել են անվտանգությանն ու պաշտպանության ապահովմանը, Հանրապետության նախագահի ընտրությանը վերաբերող հարցեր
Սեպտեմբերի 6-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որի օրակարգում Արցախի Հանրապետութունում ստեղծված իրավիճակն էր:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են  Ազգային ժովողի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունցը, պետական նախարար Սամվել Շահրամանյանը, Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը, ուժային կառույցների և խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները, Ստեփանակերտի քաղաքապետը:
Ադրբեջանի հետ շփման գծում տիրող իրավիճակի և Արցախի Հանրապետության անվտանգության և պաշտպանության ապահովման ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին զեկուցել է պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար Կամո Վարդանյանը:
Պետական նախարար Սամվել Շահրամանյանը խորհրդակցության մասնակիցներին է ներկայացրել հումանիտար աղետի հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցներն ու խոսել նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար անհրաժեշտ քայլերի մասին:
Խորհրդակցության մասնակիցներն անդրադարձել են նաև առաջիկա ներքաղաքական կարևոր իրադարձությանը՝ Ազգային ժողովի կողմից հանրապետության Նախագահի ընտրությանը: Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը շեշտել է ստեղծված բարդ ռազմաքաղաքական իրավիճակում և հումանիտար աղետի պայմաններում սահմանադրական գործընթացների անթերի և անցնցում կազմակերպման կարևորությունը:

В Арцахе обсуждены вопросы, связанные с создавшейся ситуацией, обеспечением безопасности и выборами президента
06/09/2023 19:54
Исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян 6 сентября провел рабочее совещание, на повестке которого была создавшаяся в Республике Арцах ситуация.
В совещании приняли участие исполняющий обязанности председателя Национального Собрания Гагик Багунц, государственный министр Самвел Шахраманян, руководитель Аппарата президента Карен Шахраманян, руководители силовых структур и парламентских фракций, мэр Степанакерта.
Министр обороны, командующий Армией обороны Камо Варданян доложил о ситуации на линии соприкосновения с Азербайджаном и предпринимаемых шагах по обеспечению безопасности и обороноспособности Республики Арцах.
Государственный министр Самвел Шахраманян представил участникам совещания предпринятые для преодоления гуманитарной катастрофы меры и необходимые шаги для противостояния новым вызовам.
Участники совещания обсудили также предстоящее важное внутриполитическое событие - выборы Национальным собранием президента республики. Исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян подчеркнул важность безупречной организации конституционных процессов без нежелательных эксцессов в создавшейся сложной военно-политической ситуации и в условиях гуманитарной катастрофы.