Սևանա լճում կանցկացվի «Նեպտունի տոն» փառատոնը
Սեպտեմբերի 9-ին Սևանա լճում ՝ Արտանիշում (Armenian camp) կանցկացվի «Նեպտունի տոն» (ջրային գործունեության) փառատոնը: Միջոցառումը կանցկացվի «Ոգու առագաստներ» ներառական առագաստային ճամբարի շրջանակում: Կազմակերպիչներն են «Սպիտակ ձեռնափայտ» ԻՈԱԿ-ը (Ռուսաստան)` «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի աջակցությամբ:
Նախագծի գործընկերներն են «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» Անկախ Պետությունների Համագործակցության հարցերով դաշնային գործակալությունը, արտերկրում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության դաշնային գործակալությունը, Armenian camp-ը (Հայաստան), Հայկական ԱԷԿ-ը, Վինգեյթի անվան ինստիտուտը (Իսրայել), հաշմանդամային սպորտի Հայկական ազգային ֆեդերացիան (Հայաստան) և այլք:
Փառատոնին կմասնակցեն 8 երկրների ներկայացուցիչներ ՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելգիայից, Իսրայելից, Ֆրանսիայից, Լատվիայից, Նիգերիայից և Ղազախստանից, այդ թվում ՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ինչպես նաև նախագծի պատմության մեջ առաջին անգամ սոցիալ-մշակութային ու սպորտային միջոցառումներ կանցկացվեն «արծաթե» և բժիշկ-կամավորների մասնակցությամբ։

На озере Севан пройдет Фестиваль водных активностей «Праздник Нептуна»
9 сентября на озере Севан, в Артанише (Armenian Camp) пройдет Фестиваль водных активностей «Праздник Нептуна». Мероприятие пройдет в рамках инклюзивного парусного лагеря «Паруса духа». Организаторами выступают АНО «Белая трость» (Россия) при поддержке Госкорпорации «Росатом»
Партнеры проекта - Федеральное агентство по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству «Россотрудничество», Armenian camp (Армения), Армянская АЭС, Институт имени Вингейта (Израиль), Армянская национальная федерация инвалидного спорта (Армения) и другие.
В празднике примут участие представители 8 стран: Армении, России, Бельгии, Израиля, Франции, Латвии, Нигерии и Казахстана, в том числе люди с инвалидностью, а также впервые за всю историю проекта социокультурные и спортивные мероприятия пройдут с участием серебряных волонтеров и волонтеров-медиков.