Կառավարությունը շուրջ 22 մլն դոլարով 5 հարկանի շենք կգնի Լոնդոնում՝ ՀՀ դեսպանության համար
Այսօր կառավարության հերթական նիստին որոշում կայացվեց շուրջ 8 մլրդ 388 մլն դրամ հատկացնել Լոնդոնի կենտրոնում 5 հարկանի շենք ձեռք բերելու համար։ Այն նախատեսված է Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանության համար։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունը 1992 թ.-ից ի վեր տեղակայված է Լոնդոնի Հայ տան կողմից տրամադրված շենքում, որը դեսպանությանը տեղեկացրել է 2024 թվականին տարածքը ազատելու անհրաժեշտության մասին: Տվյալ շինությունում ՀՀ դեսպանությունը զբաղեցնում է երկու փոքր սենյակ, ինչը, ըստ որոշման նախագծի հիմնավորման, «մշտապես զգալիորեն սահմանափակել է դեսպանության աշխատանքային հնարավորությունները»:
2023 թ. ապրիլից Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության կողմից բանակցություններ են տարվել Լոնդոնի 31 Ա Սեյնթ Ջեյմս հրապարակում տեղակայված անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով: Անշարժ գույքը գտնվում է Լոնդոնի կենտրոնական մասում, մի շարք դեսպանությունների, Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտի, ՄԹ արտաքին գործերի նախարարության (Foreign Office),ՄԹ խորհրդարանի և ՄԹ վարչապետի, պաշտպանութան նախարարության, անվտանգության խորհրդի և այլ պետական մարմինների հարևանությամբ, որոնց հետ դեսպանությունը իր գործունեութան ընթացքում գտնվում է ակտիվ կապի մեջ: Շենքը ձեռք է բերվելու սեփականության իրավունքով: Այն ունի պատմամշակութային գրանցում, գտնվում է Լոնդոնի ամենաներկայանալի վայրերից մեկում, կազմված է 5 հարկից (նկուղայինով՝ 6), ունի ընդունելության սրահ:
«Պետք է հաշվի առնել նաև, որ Լոնդոնը հանդիսանում է աշխարհի ամենագրավիչ անշարժ գույքի շուկաներից մեկը և անշարժ գույքի ձեռքբերումը կարող է դիտարկվել որպես շահավետ երկարատև ներդրում։
Շենքի վաճառքի ընդհանուր գինը կազմելու է 17,380,800.0 ֆունտ ստերլինգ: ՀՀ կառավարության 2023 թ. օգոստոսի 3-ի թիվ 1324-Ն որոշման համաձայն ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը հատկացվել է 710,000.0 ֆունտ ստերլինգին համարժեք դրամ՝ որպես գնվող շենքի կանխավճար, որը փոխանցվել է հասցեատիրոջը»,- մասնավորապես նշված է հիմնավորման մեջ։
«2022 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հրապարակելու պահին ընկերությունը հայտարարեց, որ AGL-ը վերանայում է գույքի օգտագործումը: Տարբերակները ներառում էին վաճառքը կամ երրորդ անձանց վարձակալության տալը: Մանրակրկիտ քննարկումից հետո գույքի վաճառքն ավելի ծախսարդյունավետ համարվեց, քանի որ վարձակալությունից լրացուցիչ եկամտի համար դրա պահպանումը կպահանջի զգալի կապիտալ ծախսեր՝ էներգաարդյունավետություն և այլ բարելավումներ ապահովելու համար։ Վաճառքի արդյունքում խումբն ակնկալում է խնայել տարեկան մոտավորապես 1,5 միլիոն դոլար վարչական և ֆինանսական ծախսերում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Правительство приобретет для посольства Армении 5-этажное здание в Лондоне за примерно 22 млн. долларов
07/09/2023 13:40
Правительство Армении сегодня на заседании приняло решение предоставить около 8 млрд. 388 млн. драмов на приобретение посольства Армении в Великобритании.
«В обоснование проекта отмечается, что посольство Республики Армения в Великобритании с 1992 года размещается в здании, предоставленном Армянским домом Лондона, который проинформировал посольство о необходимости освободить помещение в 2024 году. В этом здании посольство Армении занимает две небольшие комнаты, что всегда существенно ограничивало возможности работы посольства.
С апреля 2023 года посольство Армении в Великобритании ведет переговоры о приобретении недвижимости, расположенной на площади Сент-Джеймс, 31 А в Лондоне. Недвижимость находится в центральной части Лондона, недалеко от ряда посольств, Королевского института международных отношений, МИД Великобритании (Foreign Office), резиденции премьер-министра Великобритании, министерства обороны, Совета Безопасности и других государственных органов, с которыми посольство находится в активном контакте. Здание будет приобретено в собственность. Оно имеет историко-культурное значение, расположено в одном из самых презентабельных мест Лондона, состоит из 5 этажей (с нижним этажом - 6), имеет зал для приемов.
Следует также учесть, что Лондон является одним из самых привлекательных рынков недвижимости в мире и приобретение недвижимости может рассматриваться как выгодная долгосрочная инвестиция.
Общая сумма продажи составит 17,380,800.0 фунтов стерлингов. Согласно решению правительства Армении 1324-Н от 3 августа 2023 года, министерству иностранных дел предоставлена в качестве предоплаты эквивалентная 710,000.0 фунтов стерлингов сумма в драмах, которая перечислена адресату», - отмечается в обосновании.