Ադրբեջանում ապօրինաբար պահված արցախցի երիտասարդների առողջական վիճակը կուսումնասիրվի
Սեպտեմբերի 7-ին՝ ժամը  17:45֊ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է օգոստոսի 28֊ին ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան տեղափոխվելու ժամանակ առևանգված և ապօրինի ազատազրկված ուսանողներ Ալեն Սարգսյանին, Վահե Հովսեփյանին և Լևոն Գրիգորյանին։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է՝ տղաների փոխանցումը հայկական կողմին տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ՝ Հակարիի կամրջի մոտ։ Նրանք տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն։
«Ալեն Սարգսյանի, Վահե Հովսեփյանի և Լևոն Գրիգորյանի առևանգման մանրամասների, Ադրբեջանի կողմից կամայական և ապօրինի ազատազրկման ընթացքում նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի և առողջական իրավիճակի մասին Արցախի ՄԻՊ հաստատության կողմից կիրականացվի ուսումնասիրություն։
Քաղաքացիական անձանց՝ մասնավորապես Վագիֆ Խաչատրյանի, Ռաշիդ Բեգլարյանի, Ալեն Սարգսյանի, Վահե Հովսեփյանի և Լևոն Գրիգորյանի առևանգումն ու կամայական ազատազրկումը, Ադրբեջանի կողմից կեղծ և շինծու քրեական գործերի հարուցումը աներկբա փաստում են, որ Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ադրբեջանական անօրինական անցակետը ուղիղ և անհերքելի սպառնալիք է Արցախի քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական գոյության և հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար։
Այսպես կոչված անցակետը վեր է ածվել ադրբեջանական հանցավոր կամայականությունները սպասարկելու գործիքի, որով ադրբեջանցիների կողմից կամայական կերպով առևանգվում և ազատությունից զրկվում են քաղաքացիական անձինք, շրջափակման մեջ է պահվում 120 000 բնակչություն՝ զրկված հումանիտար հասանելիությունից և մարդու տարրական իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունից»,- ընդգծել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը։

Омбудсмен Арцаха проведёт исследование о подробностях похищения арцахских студентов, отношении к ним во время незаконного лишения свободы и состоянии их здоровья
07/09/2023 19:58
7 сентября около 17:45 азербайджанская сторона вернула студентов – Алена Саркисяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна – похищенных и незаконно лишённых свободы при перемещении из Арцаха в Армению в сопровождении российского миротворческого контингента.
Как сообщает Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян, передача ребят армянской стороне состоялась при участии российских миротворцев у моста Хакари. Они были перевезены в Республику Армения.
«Аппарат Омбудсмена Арцаха проведёт исследование о подробностях похищения Алена Саркисяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна, об отношении к ним во время произвольного и незаконного лишения свободы со стороны Азербайджана и о состоянии их здоровья.
Похищение и произвольное лишение свободы гражданских лиц, в частности Вагифа Хачатряна, Рашида Бегларяна, Алена Саргсяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна, а также запрос Азербайджаном ложных и сфабрикованных уголовных дел свидетельствуют о том, что незаконный азербайджанский КПП, расположенный у моста Хакари, является прямой и неопровержимой угрозой физическому существованию и защите основных прав гражданского населения Арцаха.
Так называемый «КПП» превратился в инструмент обслуживания азербайджанского преступного произвола, посредством которого азербайджанцами произвольно похищаются и лишаются свободы гражданские лица, а в блокаде удерживаются 120 000 жителей, лишённых гуманитарного доступа и возможности защиты элементарных прав человека», - говорится в сообщении.