Լեռնային Ղարաբաղում ամեն երրորդ մահվան պատճառը սովն ու թերսնումն է․ միայն մի քանի օրվա ալյուրի ու հացի պաշար ունենք. Սերգեյ Ղազարյան
07/09/2023 13:36
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական Ouest-France օրաթերթին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը։ «Արմենպրես»-ը ներկայացրել է հարցազրույցը։
- 2020 թվականի պատերազմի ավարտից ի վեր ինչպիսի՞նն է իրավիճակն Արցախի Հանրապետությունում։
- Ադրբեջանը շարունակում է իր սպառնալից հռետորաբանությունը և հայերի դեմ ցեղասպանական քաղաքականությունը։ Սկզբում՝ 2022 թվականի հունվարի 9-ին, խաթարել է  Հայաստանից Արցախ էլեկտրաէներգիայի, իսկ այնուհետև՝ մարտի կեսին՝ նաև գազի մատակարարումը։ Ավելի ուշ, ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ է  տեղադրել։ Հունիսի 15-ից  վերջնականապես լիովին արգելափակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ Տեղաշարժն այլևս արգելափակված է մարդկանց, սննդամթերքի, դեղորայքի  և կենսական անհրաժեշտության այլ ապրանքների համար։
- Ինչպիսի՞ հետևանքներ է ունեցել շրջափակումը։
- Ընտանիքները բաժանված են միմյանցից, խաթարված է հիվանդանոցների բնականոն գործունեությունը: Վառելիքի բացակայության պատճառով գյուղատնտեսական աշխատանք կատարող անձինք չեն կարողանում հողատարածքները  մշակել: Ավելին՝ նրանք ամենօրյա ռեժիմով թիրախավորվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, ինչի նպատակն է խոչընդոտել ցանկացած տեսակի տնտեսական ակտիվություն Արցախում և էլ ավելի խորացնել սովը։ Սա հումանիտար աղետ է։
Մեր պաշարները սպառված են․ միայն մի քանի օրվա ալյուրի ու հացի պաշար ունենք։ Արցախում ամեն երրորդ մահվան պատճառը սովն ու թերսնումն է։ Պատկերացրեք՝ ինչ է տեղի ունենալու, եթե այս շրջափակմանը վերջ չդրվի։ Պետք է անհապաղ միջոցներ կիրառել, այլապես չափազանց ուշ է լինելու։
- Ըստ Ձեզ՝ սովը կանխամտածված կերպո՞վ է կազմակերպված։
- Այո, միջազգային առաջատար փորձագետներն իրավիճակը բնորոշում են որպես ցեղասպանություն։ Ադրբեջանը սովն օգտագործում է որպես հայերին ոչնչացնելու գործիք։
- Ինչպե՞ս կարելի է կանխել այս ցեղասպանությունը։
- Երկրների ղեկավարներն ու ՄԱԿ-ը պետք է քաղաքական կամք դրսևորեն։ Միջազգային հանրությունն ունի ցեղասպանությունները կանխելու պարտավորություն և կարողություն։ Միջազգային համապատասխան  կազմակերպությունները պատշաճ կերպով տեղեկացված են Արցախում տիրող իրավիճակի մասին։ Նրանք պետք է օբյեկտիվ գնահատական տան դրան։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կարող է համապատասխան բանաձև ընդունել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին դադարեցնել շրջափակումը։ Միջազգային կազմակերպությունները պետք է պատժամիջոցներ կիրառեն շրջափակման պատասխանատուների նկատմամբ և բոլոր հնարավոր ճանապարհներով մարդասիրական օգնություն ուղարկեն, այդ թվում՝ օդային ճանապարհով։
Մենք դիմում ենք ազատ ու առաջադեմ աշխարհին՝ պաշտպանելու մարդու ու ժողովուրդների իրավունքները։ Եկեք ժամանակ չվատնենք, քանզի, ի վերջո, խոսքը ցեղասպանության կանխարգելման մասին է։

Сергей Газарян: Причина каждой третьей смерти в Нагорном Карабахе – голод и недоедание
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян дал интервью французской газете Ouest-France, представив ситуацию в Арцахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. «Арменпресс» представляет интервью главы МИД Арцаха.
- Какова ситуация в Республике Арцах после окончания войны 2020 года?
- Азербайджан продолжает свою угрожающую риторику и политику геноцида против армян. 9 января 2022 года была нарушена подача электроэнергии из Армении в Арцах, затем, в середине марта, и подача газа. Позже азербайджанская сторона установила незаконный КПП в Лачинском коридоре. С 15 июня полностью перекрыта единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией. Передвижение людей, продуктов питания, лекарств и других товаров первой необходимости полностью заблокировано.
- Каковы последствия блокады?
- Семьи разделены, нормальное функционирование больниц нарушено. Из-за нехватки топлива сельскохозяйственные работники не могут обрабатывать землю. Более того, они ежедневно подвергаются нападениям со стороны вооруженных сил Азербайджана, которые стремятся воспрепятствовать любому виду экономической деятельности в Арцахе и еще больше усугубить голод. Это гуманитарная катастрофа.
Наши запасы исчерпаны. У нас есть запас муки и хлеба лишь на несколько дней. Причиной каждой третьей смерти в Арцахе являются голод и недоедание. Представьте, что произойдет, если эта блокада не будет прекращена. Необходимо принять немедленные меры, иначе будет слишком поздно.
- По вашему мнению, голод организован преднамеренно?
- Да, ведущие международные эксперты определяют эту ситуацию как геноцид. Азербайджан использует голод как инструмент уничтожения армян.
- Как можно предотвратить этот геноцид?
- Лидеры стран и ООН должны проявить политическую волю. Международное сообщество обязано и способно предотвращать геноциды. Соответствующие международные организации должным образом информированы о ситуации в Арцахе. Они должны дать этому объективную оценку. Совет Безопасности ООН может принять соответствующую резолюцию, призывающую Азербайджан прекратить блокаду. Международные организации должны ввести санкции против виновных в блокаде и направить гуманитарную помощь всеми возможными путями, в том числе и по воздуху.
Мы призываем свободный и прогрессивный мир защитить права людей и народов. Не будем терять время, ведь речь ведь идет о предотвращении геноцида.