ԱՄԷ հանդուրժողականության և համակեցության նախարարի հետ հանդիպմանը Միրզոյանը խոսել է հայ-էմիրաթական տնտեսական հարաբերություններից
08/09/2023 18:00
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ հանդուրժողականության և համակեցության նախարար Նահյան բին Մուբարաք ալ Նահյանի հետ: Հանդիպումը կայացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ նախարար Միրզոյանի պաշտոնական այցի շրջանակներում, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Ընդգծելով, որ այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարում՝ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-էմիրաթական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը:
Անդրադառնալով հումանիտար և մշակութային բնագավառներում երկկողմ փոխգործակցության հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ-էմիրաթական միջմշակութային երկխոսության խորացման կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով ԱՄԷ իշխանությունների վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ։
Գոհունակությամբ նշվել է նաև ՀՀ և ԱՄԷ գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնումը, ինչը կարող է մեծապես նպաստել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդմանը։ Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին»։

Арарат Мирзоян обсудил с министром по вопросам толерантности и сосуществования ОАЭ вопросы сотрудничества в гуманитарной и культурной сферах
08/09/2023 18:49
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 8 сентября встретился с министром по вопросам толерантности и сосуществования ОАЭ Нахайяном бин Мубарак Аль Нахайяном, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Встреча состоялась в рамках официального визита министра Арарата Мирзояна в Объединенные Арабские Эмираты.
Подчеркнув, что визит проходит в 25-ый год установления дипломатических отношений между Арменией и ОАЭ, стороны с удовлетворением отметили динамичное развитие армяно-эмиратских отношений, основанных на дружбе и взаимном уважении.
Затронув вопросы двустороннего сотрудничества в гуманитарной и культурной сферах, Арарат Мирзоян подчеркнул важность углубления армяно-эмиратского межкультурного диалога и высоко оценил отношение властей ОАЭ к армянской общине.
С удовлетворением было отмечено также расширение связей между деловыми кругами Армении и ОАЭ, что может значительно поспособствовать последовательному укреплению торгово-экономических отношений между двумя странами.