Եվրոպայի րաբբիները  վրդովվել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը ցեղասպանություն  բնորոշելու կապակցությամբ
08/09/2023 16:52
Եվրոպայի րաբբիները վրդովվել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը ցեղասպանություն բնորոշելու կապակցությամբ
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը սեպտեմբերի 7-ին տարածած հայտարարությամբ իր խորն ափսոսանքն է հայտնում Եվրոպայի րաբբիական կենտրոնի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ վերջին հայտարարության կապակցությամբ և խստորեն դատապարտում այն։ Այդ հայտարարությամբ եվրոպացի րաբբիներն իրենց վրդովմունքն են հայտնել Արցախում ստեղծված իրավիճակի համար «ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործման առնչությամբ։
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակն ընդունում է եզրույթի զգայունությունը, հատկապես Հոլոքոստի ժամանակ հրեա ժողովրդի կրած հսկայական տառապանքների լույսի ներքո և լիովին կարևորում հարգանքի տուրք մատուցելու, ինչպես նաև այդ ողբերգական իրադարձությունների հիշատակը պահպանելու կարևորությունը: Եզրույթը չի օգտագործվել որպես պատմական համեմատություն։ Ցեղասպանության միջազգային իրավական սահմանումը, որը ճանաչվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից 1948 թվականի համապատասխան կոնվենցիայում, ներառում է հետևյալը՝ «գործողություններ, որոնք կատարվել են ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբին ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացնելու մտադրությամբ»։ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի մասնակից պետությունները ստանձնել են ցեղասպանությունը կանխարգելու և պատժելու պարտականությունը: Արդարադատության միջազգային դատարանի դիրքորոշմամբ՝ «մասնակից պետությունները չպետք է «սպասեն, մինչև կսկսվի ցեղասպանության իրագործումը», և «պարտավորության ամբողջ իմաստը ցեղասպանության կանխարգելումն է կամ կանխարգելու փորձը»:
Տարբեր միջազգային անկախ և մարդու իրավունքներով զբաղվող կազմակերպություններ բազմաթիվ զեկույցների ու հայտարարությունների միջոցով ահազանգում են Արցախում Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականության մասին, որն իր էությամբ ցեղասպանական է։ Իր վերջին զեկույցում Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն պնդում է՝ «ակնհայտ հիմքեր կան ենթադրելու, որ Ադրբեջանը ներկայումս ցեղասպանություն է իրականացնում Արցախի ժողովրդի նկատմամբ»։ Genocide Watch-ը նույնպես բազմաթիվ ահազանգեր է տարածել այս կապակցությամբ:
Արդեն ինը ամիս է՝ Ադրբեջանը շրջափակման մեջ է պահում Արցախի 120 հազար բնակչությանը, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաներին՝ բացահայտորեն խախտելով  հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ  հայտարարությունը։ 2023 թվականի հունիսի 15-ից ի վեր Ադրբեջանի իշխանություններն ամբողջությամբ պաշարել են Արցախը՝ արգելափակելով սննդամթերքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հասանելիությունը։ Դա տեղի է ունենում, չնայած այն հանգամանքին, որ ԱՄՆ-ը, Եվրոպական միությունը, Արդարադատության միջազգային դատարանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կոչ են արել Ադրբեջանին անհապաղ վերացնել շրջափակումը: Ադրբեջանն օգտագործում է սովամահության հասցնելու և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից զրկելու քաղաքականություն` հայ ժողովրդին սեփական հայրենիքից հայաթափելու նպատակով:
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը Եվրոպայի րաբբիական կենտրոնի անդամներին կոչ է անում ճանաչել իրավիճակի սրությունը Արցախում և հավատարիմ մնալ արդարության և մարդու իրավունքների սկզբունքներին, որպես մի ազգի ներկայացուցիչներ, որը ժամանակին, հանուն արդարության, խիստ կարիք ուներ միջազգային հանրության աջակցության և կարեկցանքի։

Офис «Ай Дата» АРФД призывал членов Раввинского центра Европы признать тяжесть ситуации в Арцахе и придерживаться принципов справедливости и прав человека
08/09/2023 19:10
Европейский офис «Ай Дата» АРФД в распространенном 7 сентября заявлении выразил глубокое сожаление по поводу последнего высказывания Раввинского центра Европы, касающегося нагорно-карабахского конфликта и решительно осудил его.
Как сообщает Центральный офис «Ай Дата» АРФД, европейские раввины выразили возмущение использованием термина «геноцид» применимо к ситуации в Арцахе.
«Офис «Ай Дата» АРФД Европы осознает деликатность этого термина, особенно в свете огромных страданий еврейского народа во время Холокоста, и полностью признает необходимость сохранения памяти об этих трагических событиях. Термин «геноцид» не используется как историческое сравнение. Международно-правовое определение геноцида, признанное Организацией Объединенных Наций в соответствующей конвенции 1948 года, включает следующее: «действия, совершенные с намерением уничтожить, полностью или частично, национальную, этническую, расовую или религиозную группу». Государства-участники Конвенции о геноциде взяли на себя обязанность предотвращать геноцид и наказывать за него. Согласно позиции Международного суда, «государства-участники не должны «ждать, пока начнется совершение геноцида» и «весь смысл обязательства состоит в том, чтобы предотвратить или попытаться предотвратить геноцид».
Различные международные независимые и правозащитные организации в своих многочисленных докладах и заявлениях предупреждают о проводимой Азербайджаном в Арцахе политике, носящей геноцидальный характер. В своем последнем докладе бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо утверждает, что «есть очевидные основания полагать, что Азербайджан в настоящее время осуществляет геноцид против народа Арцаха». Genocide Watch также сделал многочисленные предупреждения по этому поводу.
Уже девять месяцев Азербайджан удерживает в осаде 120-тысячное население Арцаха, в том числе 30 тысяч детей, открыто нарушая Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года о прекращении огня. С 15 июня 2023 года власти Азербайджана полностью блокировали Арцах, перекрыв доступ к продуктам питания и другим предметам первой необходимости. Это происходит несмотря на то, что США, Евросоюз, Международный суд, Европейский суд по правам человека призвали Азербайджан немедленно снять блокаду. Азербайджан использует политику измора и лишения предметов первой необходимости, чтобы изгнать армянский народ с его родины.
Офис АРФ «Ай Дата» Европы призывает членов Раввинского центра Европы признать тяжесть ситуации в Арцахе и придерживаться принципов справедливости и прав человека, как представителей нации, которые когда-то ради справедливости, отчаянно нуждались в поддержке и сострадании международного сообщества», - говорится в заявлении.