Ալեն Սիմոնյանը Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տնօրենին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետևանքները
08/09/2023 16:02
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 8-ին ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն Ստեֆան Նիքսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղված գործունեությունը եւ արժեւորել կառույցի կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ միտված ԱԺ աշխատակազմի, խորհրդարանական հանձնաժողովների շարունակական վերապատրաստմանն ու աշխատանքային ունակությունների կատարելագործմանը: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է համագործակցության շարունակականությունը եւ հետագա ծրագրերը քննարկելու պատրաստակամություն հայտնել:
Ստեֆան Նիքսը, կարեւորելով ամուր գործակցությունն ու արդյունավետ ծրագրերի իրականացումը, հավաստիացրել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցության ծրագրերն առնվազն մեկ տարի շարունակական կլինեն:
Ալեն Սիմոնյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրավիճակը, Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետեւանքները:
Կողմերն անդրադարձել են միջխորհրդարանական երկխոսության ու խորհրդարանական դիվանագիտության առաջխաղացմանը:

Ален Симонян представил директору Международного республиканского института гуманитарные последствия блокады Лачинского коридора
08/09/2023 16:36
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 8 сентября принял делегацию, возглавляемую директором региональных программ Международного республиканского института (IRI) Стефаном Никсом, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, Ален Симонян высоко оценил деятельность IRI по поддержке демократических процессов, а также реализуемые структурой программы последовательной переподготовки Аппарата НС, парламентских комиссий, совершенствования навыков их сотрудников. В этом контексте спикер парламента подчеркнул важность постоянства сотрудничества и выразил готовность к обсуждению дальнейших планов.
Стефан Никс, отметив тесное сотрудничество и реализацию эффективных программ, заверил, что программы взаимодействия с НС Армении будут продолжены в течение года.
По просьбе гостей Ален Симонян представил ситуацию в регионе, гуманитарные последствия блокады Лачинского коридора.