Սթափության կոչ եմ անում բոլորին, ոչ ոք իրավունք չունի մեր հանրությանը տանել արկածախնդրության. Դավիթ Իշխանյան
08/09/2023 15:54
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը կոչով դիմել է Արցախի ժողովրդին
« Հարգելի´ հայրենակիցներ,
Վաղը` սեպտեմբերի 9-ին, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովն ընտրելու է Հանրապետության նախագահ: Ստեղծված ոչ սովորական իրավիճակում այս քայլին ենք գնում ամեն օր ավելացող մարտահրավերներին արագ արձագանքելու, երկրի ներքին կյանքն արդյունավետորեն կազմակերպելու և արտաքին մարտահրավերներին հավուր պատշաճի դիմագրավելու նպատակով:
Երկրի ղեկավար ընտրելու իրավունքն ու պարտականությունը Սահմանադրությամբ դրված է ձեր կողմից ընտրված խորհրդարանի վրա: Բացառապես Արցախի Ազգային ժողովի խմբակցություններին է վերապահված հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու լիազորությունը, ինչն էլ իրականացվել է սահմանված կարգով: Առ այսօր Հանրապետության նախագահի հրաժարականի և նոր նախագահի ընտրության համար նախապատրաստական բոլոր գործընթացները կազմակերպվել են Սահմանադրությանն ու օրենսդրությանը համապատասխան՝ հաշվի առնելով առկա սուր ճգնաժամային իրավիճակը:
Նկատի ունենալով վերջին օրերին հանրային տրամադրություններում զարգացող որոշակի վտանգավոր միտումները՝ այս պատասխանատու պահին, ինձ վերապահված իրավունքով, սթափության կոչ եմ անում բոլորին ու հորդորում չտրվել ժողովրդին պառակտող սադրանքներին, չենթարկվել նեղ խմբային շահերին և հանուն ընդհանուր շահի մի կողմ թողնել անձնական նախապատվությունները: Ոչ ոք իրավունք չունի մեր հանրությանը, նրա առանձին խմբերի տանել արկածախնդրության մեզ համար ճակատագրական այս ժամանակահատվածում: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել և վստահեցնել ձեզ, որ ներքին կայունությունը խաթարող բոլոր գործողությունները կկասեցվեն օրենքի ուժով:
Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները՝ ի չիք դարձնելու Արցախի Հանրապետության պետական ինստիտուտները կազմալուծելու Ադրբեջանի ցանկությունը և որևէ գործողությամբ չպետք է նպաստենք ադրբեջանական հանցավոր նպատակների իրագործմանը:
Մենք հանձնառու ենք պաշտպանելու և ամրապնդելու երեք տասնամյակ կերտած պետականության հիմքերը: Դա մեր ժողովրդի ցանկությունն է, կամքը, և մենք պարտավոր ենք առաջնորդվել այդ պատգամներով:

Призываю всех к трезвости и прошу не поддаваться на провокации: никто не имеет права вовлекать наше общество в авантюру – Давид Ишханян
Исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян обратился с призывом к народу Арцаха.
Завтра, 9 сентября, согласно Конституции Республики Арцах, Национальное собрание изберет Президента республики. Мы идем на этот шаг в создавшейся необычной ситуации, чтобы оперативно реагировать на увеличивающиеся с каждым днем вызовы, эффективно организовать внутреннюю жизнь страны и достойно противостоять внешним вызовам.
Право и обязанность избирать главу государства закреплены Конституцией за избранным вами парламентом. Полномочия по выдвижению кандидата в Президенты республики имеют исключительно фракции Национального собрания Арцаха, что и было осуществлено в установленном порядке. До сих пор все подготовительные процессы по отставке Президента республики и избранию нового Президента были организованы в соответствии с Конституцией и законодательством, учитывая сложившуюся острую кризисную ситуацию.
Принимая во внимание некоторые опасные тенденции в общественных настроениях в последние дни, в этот ответственный момент, я по праву, закрепленным за мной, призываю всех к трезвости и прошу не поддаваться на провокации, ведущие к расколу народа, на узкие групповые интересы и оставить в стороне личные предпочтения во имя общего блага. Никто не имеет права вовлекать наше общество, его отдельные группы в авантюру в этот судьбоносный для нас период. Хочу особо подчеркнуть и заверить вас, что все действия, подрывающие внутреннюю стабильность, будут пресекаться силой закона.
У нас есть все возможности не позволить Азербайджану демонтировать государственные институты Республики Арцах, и мы не должны своими действиями способствовать реализации его преступных целей.
Мы привержены защите и укреплению основ государственности, заложенных в течение трех десятилетий. Это желание и воля нашего народа, и мы обязаны руководствоваться ими.