«Հրապարակ». Պատերազմից հետո զորքերի ամենամեծ տեղաշարժն է գրանցվել Արցախի սահմաններին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 6-ին Արցախի նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանն աշխատանքային խորհրդակցություն էր հրավիրել, որի օրակարգում Արցախում ստեղծված իրավիճակն էր: Մասնակցել են պետնախարար, նախագահի թեկնածու Սամվել Շահրամանյանը, ուժային կառույցների, ինչպես նաև ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ղեկավարները:
Չնայած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ընդամենը 1 տող է սահմանային իրավիճակի մասին. «Ադրբեջանի հետ շփման գծում տիրող իրավիճակի և Արցախի անվտանգության և պաշտպանության ապահովման ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին զեկուցել է պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար Կամո Վարդանյանը», սակայն սա եղել է քննարկման գլխավոր թեման։ Մեզ ասացին` արձանագրել են, որ 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո զորքերի ամենամեծ տեղաշարժն է գրանցվել Արցախի սահմաններին։ Վերջին օրերին ադրբեջանական մեդիատիրույթը ողողված է զորքի տեղաշարժի, զինտեխնիկա կուտակելու մասին լուրերով և տեսանյութերով»։

«Грапарак»: После 44-дневной войны зафиксирована самая большая переброска войск к границам Арцаха
Газета «Грапарак» пишет, что исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян 6 сентября провел рабочее совещание, на повестке которого была создавшаяся в Республике Арцах ситуация.
В совещании приняли участие госминистр, кандидат в президенты Самвел Шахраманян, руководители силовых структур, а также всех парламентских фракций.
«Несмотря на то, что в официальном сообщении о ситуации на границе только одна строчка: «Министр обороны, командующий Армией обороны Камо Варданян доложил о ситуации на линии соприкосновения с Азербайджаном и предпринимаемых шагах по обеспечению безопасности и обороноспособности Республики Арцах», однако именно это было главной темой обсуждения. Нам сказали, что после 44-дневной войны 2020 года это самая большая переброска войск к границам Арцаха. В последние дни азербайджанское медиаполе заполнено новостями и видео о передвижении войск и скоплении военной техники», - пишет газета.