Արարատ Միրզոյանն ու  ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
08/09/2023 10:39
Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ։
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների համաձայն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԼՂ անխափան մուտքի և մարդասիրական գործունեության ապահովման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից այս ընթացքում իրականացվող ապակառուցողական վարքագծին, իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորություններին և միջազգային հանրության հստակ կոչերին անարգանքին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու համակարգային քաղաքականությանը։ Ընդգծվել է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների շուրջ քննարկումների համար միջազգային գործուն մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян и и.о. замгоссекретаря США обсудили вопросы региональной безопасности, ситуацию в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 8 сентября провел телефонный разговор с исполняющей обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким.
Обсуждены вопросы региональной безопасности, ситуация в Нагорном Карабахе.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян подтвердил необходимость устранения незаконной блокировки Лачинского коридора Азербайджаном согласно заявлению от 9 ноября 2020 г. и двум решениям Международного суда. Была подчеркнута важность обеспечения беспрепятственного доступа Международного комитета Красного Креста в Нагорный Карабах и гуманитарной деятельности.
Министр Мирзоян подробно остановился на деструктивном поведении Азербайджана в этот период, неуважении к взятым на себя обязательствам и четким призывам международного сообщества, а также на политике этнической чистки в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута необходимость внедрения действенного международного механизма при обсуждениях между Степанакертом и Баку прав и гарантий безопасности жителей Нагорного Карабаха.